A szakértő egyre több olyan pácienssel találkozik, aki valamilyen léböjtkúra mellett döntve kerül hozzá, s a jelenséget az anorexia kifejezés mintájára „dzsúszorexiának” nevezte el. „A léböjtkúra mintegy felbújtja az embereket arra, hogy ne egyenek. Sokan hiszik, hogy egészséges döntést hoznak, amikor evés helyett spenót- vagy céklalevet isznak, ám közben egész ételcsoportokat száműznek a szervezetükből. Ez rendkívül veszélyes. Olyan mértékben terjedő problémáról van szó, hogy külön csoportot kellett indítanom a klinikán” – magyarázta Shammas.
A dzsúszorexia eltér a hagyományos étkezési zavaroktól, amelyek során a páciensek többnyire hazudnak a saját viselkedésükre vonatkozóan. Itt viszont az érintettek nem annyira titokzatosak, mivel úgy érzik, sikerül helyesen megítélni magukat. „Arról szól a dolog, hogy magukat és másokat is az egészséges életmód látszatával áltatnak. Tulajdonképpen az éhezés szinonimája” – tette hozzá a pszichoterapeuta.
A Beat nevű étkezési zavarokkal foglalkozó jótékonysági szervezet közleményben figyelmeztette a lakosságot, hogy a léböjtkúrák egyeseknél táplálkozási problémákat okozhatnak, illetve hátráltathatják az azokból való felépülést. „Azok a reklámok, amelyek az egészséges életmóddal teszik egyenlővé a léböjtkúrát, valamint bikiniformát vagy valamelyik hírességéhez hasonló testet ígérve kínálják az ehhez szükséges termékeket, támogatják az étkezési zavarokat” – nyilatkozta a szóvivő.