2024. December 28. szombat
Gombák, baktériumok táptalaja -  Allergiát válthat ki
A nyár közeledte egyúttal a klímaszezon kezdetét is jelenti. Sokan nem tudják, hogy az elhanyagolt légkondicionálók komolyan veszélyeztethetik az egészségünket – hívják fel a figyelmet az ABO Institute és az Országos Epidemiológiai Központ Mikológiai osztályának szakértői.

Onthatják magukból a gombákat az elhanyagolt, nem tisztított klímaberendezések, ami többek között azért is veszélyes, mert legalább annyi ember allergiás a gombákra, mint a pollenekre – figyelmeztetnek a szakértők.

légkondicionáló, klíma

Gombák, baktériumok táptalaja

Ahogyan a szabadban, úgy a klímaberendezések által forgatott levegőben is megtalálhatóak a gombák és baktériumok. A rendszeresen karbantartott és tisztított berendezések által a helyiségekbe juttatott levegőben általában ugyanolyan koncentrációban fordulnak elő a mikroorganizmusok, mint a szabadban, azonban megfelelő szűréssel számuk akár kisebb is lehet.

A karbantartott légkondicionálók többsége gond nélkül kiszűri a kisebb-nagyobb részecskéket a kültéri részben, ám ha a berendezést nem tisztítjuk rendszeres időközönként, szerves anyagok, szennyeződések rakódhatnak le a rendszerben, amelyek jó táptalajjá válhatnak a gombák és baktériumok számára.

Dr. Zala Judit, az Országos Epidemiológiai Központ Mikológiai osztályának vezetője szerint ilyen esetekben megnő a veszélye annak, hogy a berendezésekben megtelepedő kórokozók elszaporodnak, így a klimatizált helyiségekbe kerülő levegőben is megnő a koncentrációjuk. Ez veszélyes lehet, mert nemcsak apróbb kellemetlenséget, hanem súlyosabb egészségügyi problémákat is okozhat. Különösen fontos a kórházi klímaberendezések rendszeres vizsgálata, hiszen ezek speciális szűrővel ellátott eszközök, amelyeknek – épp a betegek védelme miatt – hatékonyabban és alaposabban kell szűrniük a rajtuk átjutó levegőt.

A nem megfelelően karbantartott klímaberendezésekben összegyűlő, úgynevezett pangó víz is ideális terep a gombák, baktériumok számára. A készülékből távozó vízpermet (aeroszol) lehet felelős a kórokozóknak a helyiség levegőjébe jutásáért. A szakember szerint ezeket a készülékeket alkalmanként télen, esetleg a használaton kívüli időszakban is be kell kapcsolni, illetve a szezon kezdetén és végén alaposan átvizsgálni, megtisztítani.

Allergiát válthat ki

A világon több százezernyi, más kutatók szerint milliónyi gombafajta él. Az általunk belélegzett levegőben ezek közül 2-300 fajtát találunk, a rosszul karbantartott klímákból kifújt levegőbe akár 30-50, egészségügyi problémát okozó fajta kerülhet.

A berendezésekben megtelepedő gombák általában allergiás reakciókat váltanak ki. (Legjellemzőbbek az Alternaria és a Cladosporium. Ez utóbbi igen alkalmazkodó fajta.: a kerozinban megtelepedve eltömíti a repülőgépek üzemanyag-vezetékeit, de valószínűleg ugyanezt a fajtát találták meg a MIR űrállomáson is, ahol – jobb tápanyag híján – a műanyag szigeteléseken élt.)

Kevésbé ismert tény, de legalább annyian allergiásak a gombákra, mint a pollenekre. Mivel a kettő általában együtt jelentkezik, az allergiás panaszokkal küzdők sokszor nem is tudják, hogy a gombák is problémát okozhatnak nekik.

Szakemberek szerint a legfontosabb az lenne, hogy a kórházi klímaberendezéseket karbantartsák, mivel a legyengült immunrendszerű betegek a legveszélyeztetettebbek. Legyengült szervezetről pedig akár egy influenza esetében is beszélhetünk.

Az ABO Institute az Országos Epidemiológiai Központtal együttműködve végzi a klímaberendezésekben fellelhető kórokozók detektálását. A szakemberek mintavevő készülékkel fogják be a gombákat és baktériumokat. Ezután a mintavevőben a táptalajra csapódott kórokozók laborba kerülnek, ahol kitenyésztik azokat, a szakértők megállapítják a fajtájukat, illetve a mennyiségüket.


2010. 05. 20.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés