2024. November 27. szerda
Manapság egyre több pár kénytelen orvosi segítséget kérni a teherbeeséshez, és sokan vannak azok, akiknek egyetlen lehetőségük a gyermekáldásra a lombik programban való részvétel. Bár a lehető legbiztonságosabb körülmények közt zajlik a beavatkozás, azonban néhány veszéllyel még így is számolni kell. Ilyen például a mélyvénás trombózis lehetősége, melynek kialakulását esélyét a Leiden mutáció megléte megnöveli. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája azonban felhívja a figyelmet arra, hogy más genetikai mutációt is fontos lenne kiszűrni, hogy minimálisra lehessen csökkenteni a rizikót.

A véralvadási rendszer vizsgálata igen fontos a mesterséges megtermékenyítés előtt, mert feladatunk a méhlepény ereinek nyitva tartása, azok trombózisának elkerülése. Ehhez azonban az un. inhibitor-panel minden tagját vizsgálni kell. (FII20210A, MTHFR, AT-III, PC, PS, stb.)

Kíváncsi férfiaknak: így számolható a spermiumszám>>>

Veszélyes hormonpótlás

A lombik program során a leendő anyukának nagyobb dózisú hormonpótlásban szükséges részesülnie, hogy minél több petesejtet lehessen kinyerni a petesejtleszívás során. Normál körülmények között csupán egy - ritkább esetben két- petesejt keletkezik, ám IVF-nél ennél jóval több a cél, hogy nagyobb eséllyel legyenek megtermékenyített petesejtek. Ehhez azonban mesterséges beavatkozásra van szükség, ami hormonpótlással érhető el, ráadásul a beültetés után a beágyazódás és a kilökődésgátlás céljából az illető nagyobb dózisú progeszteront is kap. A lombik során használt sok hormonpótlás – akárcsak a hormonális fogamzásgátlók- azonban nagyban megnöveli a mélyvénás trombózis és a tüdőembólia rizikóját, ezért előtte mindenképp trombofília szűrés indokolt, hiszen a vérrögök mind a baba, mind a kismama életét veszélyeztetik.

Nemcsak a Leiden mutáció okozhat problémát

Bár egyre többen vannak tisztában a hormonpótlás trombózisfokozó hatásával, ennek ellenére sokan csupán a Leiden mutáció irányában végeztetnek vizsgálatot, pedig a maximális biztonság érdekében teljes körű trombofília szűrésre lenne szükség. Való igaz, a V Faktor Leiden mutáció sem nagyon gyakori genetikai probléma, ám ezen kívül több olyan állapot is fennállhat, melyek lényegesen megnövelik a trombózis kialakulásnak kockázatát. Ilyen például az MTHFR mutáció, a Protein S/C alacsony szintje és a kevés antithrombin. Mivel a lombik program során használt hormonpótlás már eleve megnöveli a trombózis rizikóját, ezért a beavatkozás előtt mindenképp érdemes teljes körű trombofília szűrést végeztetni, hiszen ha valamilyen genetikai hajlam is fennáll, úgy hatványozódik a vérrögök kialakulásának esélye- figyelmeztet Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

Mi a teendő trombofília esetén?

Maga a szűrés vérvétel útján történik, és ha igazolódik genetikai mutáció megléte, úgy a továbbiakról a szakorvos dönt, aki figyelembe veszi a trombofília súlyosságát, valamint a beteg egészségi állapotát, egyéb betegségeit. Kevésbé súlyos genetikai mutációnál elég a megfelelő életmód, a túlsúly leadása, a bő folyadékfogyasztás, a rendszeres testmozgás, valamint visszerek esetén a kompressziós harisnya viselése. Amennyiben az orvos úgy ítéli meg, LMWH injekció javasolt profilaktikus dózisban, ami csökkenti a trombózis kialakulásának kockázatát. Vannak esetek, amikor erre már a hormonpótlás megkezdésekor szükség van, ám az is lehet, hogy csak a pozitív terhességi teszt után kell alkalmazni a profilaxist. Prof. Blaskó György felhívja a figyelmet arra, hogy sikeres IVF után lehetőleg veszélyeztetett terhességben, terhespatológiában jártas szülész-nőgyógyász gondozza a kismamát.


Forrás: Trombózisközpont
2016. 09. 20.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -