A kezeletlen magas vérnyomás leggyakoribb szövődményei
Kezdetben észrevétlenül meszesednek az agy kis erei, később kisebb feledékenység hívhatja fel a figyelmet a folyamatra. Az erek falára plakk rakódik le, ami miatt egyre csökken az átmérőjük, vagyis egyre kevesebb vért és tápanyagot tudnak az agy szöveteibe juttatni. Emiatt fokozatosan elhalnak a szövetek, és következményként egyre romlik a memória. A folyamat előrehaladottabb stádiumaiban már komoly koncentrációcsökkenés, szellemi hanyatlás következik be, végső soron az egész személyiség végérvényesen megváltozhat – hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta.
Amikor a szív kisebb erei elmeszesednek, és ennek következtében be is szűkülnek, a szív vér- és tápanyagellátása nyilvánvalóan romlani fog. Kezdetben olyan általános tünetek tűnhetnek fel, mint például a fáradékonyság, a nehézlégzés. Idővel azonban, kezeletlen betegség esetén a szív ereje, teljesítőképessége tovább romlik, és határozottabb tünetek jelentkeznek. Ilyen például az erősen csökkent terhelhetőség, az alvásproblémák, a lábdagadás, a gyakori éjszakai vizelés jelentkezik. Súlyos problémára utalhat, ha már az ajkak és a körmök is lilás színűek lesznek. Ezt a stádiumot nem lenne szabad megvárni, már a kezdeti tünetekkel orvoshoz kell fordulni.
------------------------------------------------------HIRDETÉS-------------------------------------------
Légkeveréses Halogén Főzőkészülék:
38 800 Ft HELYETT 15 990 Ft!
Akár zsír vagy olaj nélkül is süthetünk benne. Füst- és szagmentes!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Az agyvérzés, vagy stroke tünetei az előző betegségekkel szemben nagyon is feltűnőek. Erős, hirtelen megjelenő fejgörcs, hányinger, hányás, eszméletvesztés és féloldali bénulás, amely érintheti a végtagokat és az arcizmokat is. Bizonyított, hogy a stroke a magas vérnyomás talaján alakul ki, az agyvérzés miatt elhunytak 60-80 százalékánál bizonyosodik be a korábban jelenlévő hipertónia.
A szív koszorúereinek elmeszesedése miatt a beszűkült erek kevesebb oxigént tudnak átereszteni, így időnként szorító mellkasi fájdalom léphet fel. Bár a jellemzően fizikai terhelésre fellépő angina pectoris viszonylag gyorsan elmúlik, mindenképpen érdemes kardiológiailag kivizsgáltatni, hiszen a későbbiekben megnövelheti a komolyabb történések bekövetkeztének esélyét.
Ha az agyban egy nagyobb ütőeret vérrög zár el, az érintett terület működésképtelenné válik, ez maga az agyi infarktus. A tünetek legtöbbször hirtelen jelentkeznek és az adott terület funkciójától függenek. Felléphet többek közt beszédzavar, látászavar, végtagbénulás, a száj félrehúzódása. Amennyiben a szívben záródik el egy koszorúér, szívinfarktusról beszélhetünk, ami ijesztő tünetekkel jelentkezik, mint mellkasi fájdalom, nehézlégzés, verejtékezés, félelemérzés. Ilyen esetben azonnal mentőt kell hívni!
A vese- és a szem szövődményei
A vesében a magas vérnyomás miatt károsodhatnak az erek, csökken a kiválasztás hatékonysága, végeredményben veseelégtelenség alakulhat ki, ami kezeletlenül végzetes is lehet. Magasvérnyomás betegeknél a szem bevérzései is előfordulhatnak, de maga a bevérzés nem feltétlenül utal magas vérnyomásra. A piros bevérzések oka többnyire az, hogy az emelkedett vérnyomás megterheli az erek falát, a hirtelen kiugrás pedig akár azok megrepedéséhez is vezethet. A szembevérzés alatt sokan az ijesztő, de ártalmatlan kötőhártya-vérzést értik, ami azonban néhány hét alatt, következmények nélkül teljesen eltűnik. Ennél sokkal veszélyesebb lehet az üvegtesti vérzés, amely kapcsán - a vérzés sűrűségétől, mennyiségétől és elhelyezkedésétől függően - homály, folt jelenik meg a látótérben. Ennek és súlyos látóideghártya-vérzésnek a kivédésére az ismert magasvérnyomás-betegeknek szükséges a félévente vagy szükség esetén sűrűbb szemfenéki vizsgálat szemnyomás méréssel, a laborvizsgálat és a rendszeres vérnyomás kontroll.