Stephen Duffy munkatársaival 6710 olyan mammográfiás felvételt elemzett, amelyek olyan nőkről készültek, akik egyike sem hordozta az emlőrák kiemelt kockázatú génjének nevezett BRCA mutációját, és amelynek meglétekor már viszonylag fiatal korban ajánlják a szűrés bevezetését.
Nagy-Britanniában BRCA-mutáció hiányában az emlőrák szűrését háromévente, 50 és 70 éves kor között kell elvégezni; hazánkban 45-65 közt végzik a szűrést. A kutatók a brit gyakorlatnak ellentmondó következtetésre jutottak, ugyanis elemzésük szerint azon nőknél, akiknél a szűrést a szokásosnál hamarabb végezték, amennyiben daganatot találtak, az kevésbé volt agresszív, és mérete kisebb volt, ami növelte a 10 éves túlélés esélyét.
Ugyan a mammográfia 40 éves kor alatt kevésbé hatásos, mint 50 év felett, a kutatók szerint már a fiatalabb életkorban javasolt lenne bevezetni az emlőrákszűrést. A The Lancet Oncology hasábjain olvasható cikk szerint ennek jelentősége hatványozott, amennyiben a családban már előfordult emlőrákos megbetegedés.
Marc Schwartz, a Georgetowni Egyetem vezető munkatársa szerint a vizsgálat hátránya, hogy nem valós túlélési adatokkal, hanem kalkulált arányokkal számol.