2024. December 26. csütörtök
A méhen kívüli terhesség – amely során a megtermékenyített petesejt beágyazódása nem a méhben történik – általában vetéléssel végződik, és néhány esetben még az anya életét is veszélyezteti, éppen ezért nagyon fontos időben felismerni.

Szakemberek szerint a szokásos eljárás, amely során azoknál a nőknél, akik terhességük korai szakaszában hasi fájdalmakra és hüvelyi vérzésre panaszkodnak, átnézik a beteg kórtörténetét, valamint klinikai vizsgálatokat végeznek, nem elegendő. Ehelyett hüvelyi ultrahanggal kellene megvizsgálni az állapotos nőket, és így kizárni a méhen kívüli terhességet, ezzel a módszerrel ugyanis a nők összes szaporodószervét, beleértve a méhet, a petefészket, a méhnyakat és a hüvelyt is alapos vizsgálatnak lehet alávetni.

 

A kutatást vezető dr. John Crochet, a texasi Websterben található Reproduktív Orvosi Központ munkatársa hozzátette, hogy sajnos a legtöbb méhen kívüli terhességnél nem is jelentkeznek ezek a tipikus tünetek, ezért különösen szükséges, hogy minden esetben alaposan vizsgálják meg a terhesgondozáson megjelent kismamákat.

 

A Journal of the American Medical Association című lapban megjelent kutatás során a szakemberek több mint 12 000 beteg adatait nézték át 14 korábbi tanulmány segítségével, és ennek alapján fogalmazták meg álláspontjukat. A kutatók ez alapján úgy vélik, minden első trimeszterben járó nő esetében, aki hasi panaszokkal jelentkezik, azonnal ki kell zárni a méhen kívüli terhesség lehetőségét, mely egyrészt a vetélések legfőbb oka ebben az időszakban, másrészt a kismamák halálának 6 százalékárért is felelőssé tehető.


Forrás: Medipress
2013. 05. 02.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés