2025. Január 07. kedd
Védőnői méhnyakrákszűrő mintaprogramot indított az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) az Országos Onkológiai Intézettel együttműködve.

A mintaprogram 110 kiképzett védőnő segítségével 168 településen indul – olvasható az ÁNTSZ honlapján szerdán közzétett sajtóanyagban.

méhnyakrákszűrés, védőnők

A közlés szerint a program során a védőnő a személyre szóló meghívólevéllel szűrővizsgálatra jelentkező 25-65 év közötti nőktől kenetet vesz, amelyet citológiai laboratóriumba küld. A visszaérkező citológiai leletet közli a megvizsgálttal. Ha szükséges, a nőt nőgyógyászati szakorvosi vizsgálatra utalja, és figyelemmel kíséri az ellátás folyamán.

A program megkezdése előtt 110 önként jelentkező védőnő elméleti képzésben és gyakorlati felkészítésben részesült, így kielégítő jártassággal rendelkezik a rájuk bízott feladat ellátásához – írták.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint évente mintegy 500 nő hal meg méhnyakrák következtében. A Nemzeti Rákregiszter adatai szerint a méhnyakrákban megbetegedett és kezelt nők száma évente mintegy 1600, beleértve a súlyos fokú rákot megelőző állapotok miatt kezelteket.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár adatai szerint a méhnyakrákszűrésre hívott nőknek évente csak mintegy 5 százaléka jelenik meg a szervezett szűrővizsgálaton. A tapasztalatok szerint az elhanyagolt, halálos kimenetelű méhnyakrákos esetek többsége a hátrányos társadalmi-gazdasági helyzetű, alacsonyabb iskolázottságú, szűrővizsgálaton korábban még nem járt nők körében fordul elő.


Forrás: MTI
2009. 06. 11.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés