A z egyes betegségek kockázatának felmérésére gyakran használnak matematikai modelleket, de ezek sokszor olyan tényezőket vesznek figyelembe, amelyeken az érintettek nem képesek változtatni, mint például a családi anamnézis.
Az Amerikai Nemzeti Rákintézet kutatói egy olasz tanulmány ötezer nőre vonatkozó adatainak felhasználásával olyan modellt alkottak, amely három befolyásolható kockázati faktort (alkoholfogyasztás, testmozgás és BMI) tartalmaz, és öt olyat, amit bonyolult, vagy lehetetlen módosítani (családi anamnézis, képzettség, munkakör, reproduktív jellemzők és szövettani kórelőzmény).
A modell alapján a kutatók kiszámolták, hogy a változtatható faktorokon való javítás esetén 1,6%-kal csökken a 65 éves nők esetében a mellrák abszolút kockázata 20 éves távon. 3,2%-os csökkenés érhető el azoknál, akiknek a családjában már előfordult mellrák; 4,1%-os pedig azoknál, akiknél a legtöbb nem megváltoztatható kockázati tényező állt fenn.
A számadatok alapján például az 1,6%-os abszolút kockázatcsökkenés azt jelenti, hogy egymillió nőre vetítve 16 000-rel kevesebb lesz a rákos esetek száma.
A Journal of the National Cancer Institute című folyóiratban megjelent eredmények segíthetnek kidolgozni olyan programokat, melyekkel bátorítani lehet a nőket az életmódváltásra.