2025. Január 15. szerda
Tizenkilenc másodpercenként diagnosztizálnak valahol a világban egy nőnél mellrákot. A Egyre több nő érintett, most már nem csak az idősebb korosztály betegsége ez, de nem kell, hogy végzetes következménye legyen! Dr. Drajkó Veronika összegyűjtötte azokat a tényeket, amelyek tudatában csökkenteni lehetne a mellrák áldozatainak a számát.

Az időben felismert emlődaganat nagy eséllyel gyógyítható és a betegeknek 75% esélyük van arra, hogy akár 15 év múlva is egészségesen élhessenek. Ahhoz, hogy ez lehetséges legyen, minden nőnek tisztában kell lennie a betegséggel, annak tüneteivel és kezelési lehetőségeivel. De mik azok a legfontosabb dolgok, amit mindenkinek tudnia kell? Dr. Drajkó Veronika, az Emlőrák gyógyításáért Alapítvány elnöke a következőket emeli ki:

1. Mindenkit érinthet! Az emlőrák kialakulásának pontos okai nem ismertek, azonban vannak olyan kockázati tényezők, amelyek növelhetik a betegség kialakulását: előrehaladott életkor, a családban korábban előfordult emlődaganat (elsősorban anyai ágon, fiatalabb életkorban), a menstruáció korai megjelenése, kései menopauza, szoptatás hiánya, korábbi sugárkezelés a mellkas területén, elhízás, dohányzás vagy éppen lelki traumák. Sőt, igaz ritkán, de férfiaknál is kialakulhat.

Mell önvizsgálat

2. Nem jár fájdalommal! Legtöbb esetben a mellrák fájdalommentes, ezért szükség van arra, hogy a nők ismerjék a testüket és 20 éves kortól minden hónapban elvégezzék az emlő önvizsgálatot. Párkapcsolatban élőknél fontos, hogy ha a férfi érzékel valamilyen elváltozást a testben, azonnal szóljon kedvesének.

3. Nem minden csomó daganat! A mellben kitapintott csomót okozhatja például ciszta, fertőzés, gyulladás, zsírcsomó. A kialakult csomók pedig az esetek 80-85%-ában jóindulatúak. A rendszeres önvizsgálat mellett folyamatosan figyeljük a mellünket. Bármilyen szokatlan elváltozást, csomót érzékelünk az emlőn, forduljunk orvoshoz.

4. A mammográfia vizsgálat nem káros! Egy vizsgálat során annyi sugárzás éri a testet, mint amennyi egy néhány órás repülőút során. Ezen kívül a vizsgálat nem jár fájdalommal sem.

5. Rendszeres önvizsgálat! Nem szabad megfeledkezni a rendszeres önvizsgálatról és a szűrések fontosságáról. Az önvizsgálatot célszerű minden hónapban lehetőleg ugyanazon a napon elvégezni, amely a menstruációs periódust követő időszakban a legjobb. Természetesen nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy a rendszeres önvizsgálat nem helyettesíti a szűrővizsgálatot.

6. Egészséges életmóddal csökkenthető a betegség kialakulása! Rendszeres mozgással, testsúlykontrollal, dohányzásról való leszokással és visszafogott alkoholfogyasztással csökkenteni lehet a betegség kialakulásának kockázatát.

+1: Egyszerűen lehetünk a mellrák elleni küzdelem támogatói! A mellrák elleni küzdelem során minden támogatásra szükség van. Az AVON adománygyűjtő termékeinek teljes hasznát, illetve minden értékesített terméke után 1 Ft-ot automatikusan adománygyűjtő alapba helyez. Ebből az alapból támogatja az egészségügyi intézményeket, a mellrákban érintettekkel foglalkozó szervezeteket és valósít meg figyelemfelhívó kampányokat.


Forrás: Well PR
2020. 01. 07.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés