A kutatók feltételezik, hogy a metformin az extrém kalóriamegvonás hatásait utánozza. Az igen alacsony kalóriabevitelen alapuló diétáról úgy vélik, hogy elősegíti az egészséges öregedést - idézte a BBC hírszolgálata a Nature Communications című szaklapban megjelent tanulmányt. Rafael Cabo, a Baltimore-i Országos Öregedéstudományi Intézet munkatársa, a kutatás vezetője szerint a kalóriacsökkentés meghosszabbította a kísérleti állatok élettartamát. A tudósok olyan eljárásokat, gyógyszereket kerestek, amelyekkel a kevés evés hatásait utánozhatják.
A többnyire negyvenéves kor felett jelentkező 2-es típusú cukorbetegség kezelésének egyik legelterjedtebb gyógyszere a metformin. Alkalmazzák a cukorbetegség, magas vérnyomás és elhízás kombinációjából álló metabolikus szindróma kezelésére is. Korábban bebizonyosodott, hogy a szer meghosszabbítja a férgek vagy más, egyszerű szervezetek élettartamát, ám legyek és emlősök esetében ellentmondásos eredmények születtek. Cabo kutatócsoportja kétféle dózisú metformint adott középkorú hím egereknek, és azt találták, hogy az alacsonyabb dózis öt százalékkal hosszabbította meg az állatok életét, és késleltette a korral járó betegségek kialakulását. A magasabb dózis azonban megrövidítette a rágcsálók életét. Cabo szerint klinikai vizsgálatoknak kell igazolniuk, hasonlóan hat-e a metformin az emberi egészségre és élethosszra is. "Jelen pillanatban a legjobb tanács a helyes étrend és a testmozgás, ahogy valószínűleg nagyanyáink is mondták. Ez az a két dolog, amiről bizonyosan állíthatjuk, hogy jól működnek az emberek esetében" - fűzte hozzá Cabo.
A metforminról már korábban is ismert volt, hogy a vércukorszint csökkentésén túl más előnyös hatásai is vannak: jó hatással van például a szív- és érrendszerre, és az is kiderült róla, hogy serkenti új idegsejtek növekedését az agyban, például az Alzheimer-kórral élők kognitív képességei javulhatnak tőle.