2024. November 14. csütörtök
Aranyér, de mi okozza? -  Az aranyeres krízis kialakulása -  Aranyér megelőzése az életmódban is rejlik -  Ha már komoly a baj
Egy roppant kellemetlen probléma, ami sokakat kísért a hétköznapokban. Legyen szó mozgási-,ülési-, vagy székelési nehézségről, egy biztos megkeseríti a mindennapokat! Számtalan okai lehetnek a kialakulásának, igen gyorsan jön,ám megfelelő kezelés nélkül gyötrelmesen lassan múlik el.

Aranyér, de mi okozza?

Aranyere tulajdonképpen mindenkinek van, így hívjuk ugyanis a végbél legalsó szakaszának és a végbélnyílás nyálkahártyája alatt elhelyezkedő vénás fonatokat. A probléma ott kezdődik, amikor ezek megduzzadnak és kitágulnak. Hajlamosító tényező lehet az életkor előrehaladása, vagy az örökletes kötőszöveti gyengeség, tehát, ha a családunkban is  küzdenek ezzel a problémával. Ezenkívül az olyan tevékenységek, szokások, állapotok is veszélyesek lehetnek ebből a szempontból, mint a krónikus székrekedés (pontosan székelés közbeni erőlködés), a túlsúly, a terhesség, a sok ülés vagy a mozgásszegény életmód. Ilyenkor extra nyomás nehezedik az altestre, ami miatt a régió véráramlása lelassul, pang, a vénák pedig túltágulhatnak. Ülési fájdalom aranyér esetén

Az aranyeres krízis kialakulása

Attól függően, hogy az aranyér a végbél záróizmához képest merre található, két fajtáját különböztetjük meg: a külső és a belső aranyeret. A külső aranyér, ahogy azt a neve is elárulja, a végbélnyíláson kívül helyezkedik el, és olyan panaszokat idézhet elő, mint az anális régiónál érezhető irritáció, viszketés, fájdalom, valamint diszkomfortérzés (főleg üléskor), az ánusz körül tapasztalható duzzanat, ritka esetekben vérzés is. A belső aranyér a végbél falában alakul ki. Korai stádiumban általában nem érzhető, mivel ilyenkor még jellemzően kevés kellemetlenséget okoz. Esetleg a vécépapíron vagy a vécécsészében lévő élénkpiros vér figyelmeztet arra, hogy baj van. A belső aranyér később azonban kifordulhat, ami már komoly fájdalommal is jár: kezdetben még spontán visszahúzódik, egy idő után viszont csak kézzel lehet visszahelyezni, súlyos esetben pedig már sehogy sem. Amennyiben az aranyeres csomók a végbél záróizomzatán kívülre kerülnek és kizáródnak (azaz nem húzódnak vissza, és vissza sem helyezhetőek), aranyeres krízisről beszélhetünk. Az állapotnak olyan tünetei is vannak, mint a heves fájdalom (amely miatt az ülés, állás is nehézzé válik), ezek mellett megjelenik a duzzanat, az általános rossz közérzet, de még a hőemelkedés vagy a láz is a tünetek között fellelhető. A kizáródott aranyeres csomókban a lassabban áramló, pangó vér miatt vérrög is kialakulhat. Kifejezetten veszélyes állapotról van szó, ami mihamarabbi orvosi ellátást - ez általában sebészeti beavatkozást jelent - igényel. Az aranyeres krízis egyébként csak egy az aranyér veszélyes szövődményei közül; ha túl sokáig várunk azzal, hogy szakemberhez forduljunk panaszainkkal, megnő a különféle fertőzések, a vérszegénység, illetve a végbéldaganat kockázata is.

 

Még több fontos tudnivaló a témában >> 

Aranyér megelőzése az életmódban is rejlik

Egyen rostdús ételeket!
A rostok elengedhetetlenül fontosak az egészséges bélmozgás fenntartásában és a megfelelő székletállag eléréséhez is szükségesek ezek a vízben oldhatatlan, tápanyagot nem tartalmazó anyagok. Ha pedig nincs székrekedésünk, akkor a vécén sem fogunk erőlködni - ez pedig az aranyér elkerülésének egyik legjobb módszere.

Fogyasszon elegendő folyadékot!
Ha azonban csak a rostfogyasztásunkat növeljük, és nem iszunk mellette eleget, csak fokozzuk a székrekedést, ráadásul könnyebben fel is puffadunk. A folyadékfogyasztás normalizálja az emésztést és segít megszüntetni a székrekedést. A székrekedés legjobb ellenszere ugyanis a víz, mely rendkívül hatékony a széklet lágyításában és a bélmozgás helyes ütemének fenntartásában. A cukros és szénsavas üdítőket azonban kerüljük, helyettük igyunk rostos, higított gyümölcslevet, gyümölcsteát vagy vizet. Minimum két liter folyadékot vegyünk magunkhoz mindennap!

 Mozogjon!

A mindennapi testmozgás jótékony hatással van a vér- és nyirokkeringésre! Fontos, hogy ne megerőltető mozgásformát válasszon. Van, amiről beszélni kell! Mindent az aranyeres krízisről

 

Megnézem a VenoprotEP-et >>

Ha már komoly a baj

Amikor komoly fájdalommal és gyulladással állunk szemben fontos, hogy tisztában legyünk a kezelési lehetőségekkel, mielőtt sebészhez fordulnánk. Egyik ilyen alternatíva a gyógyszeres kezelés. A VenoprotEP érvédő hatású gyógyszer. Gátolja a vénák tágulását és növeli a hajszálerek ellenállását. Kiválóan alkalmazható heveny aranyeres krízis kezelésére. Hatóanyagtartalmának köszönhetően gyorsan és kíméletesen szünteti meg a kellemetlen panaszokat! Viszlát aranyér!

Amennyiben panaszai nem enyhülnek a kezelési protokollban szereplő időn túl mindenképpen forduljon szakorvoshoz.

Szponzorált tartalom



Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -