A kanadai lakosság nagy része nem végez rendszeres testmozgást, ezért Ashlee McGuire és Robert Ross, a kanadai School of Kinesiology and Health Studies kutatói arra voltak kíváncsiak, hogy a nem céltudatosan végzett mozgás hogyan befolyásolja a keringési állóképességet. A vizsgálatukban résztvevő, rendszeres mozgást nem végző önkéntesek aktivitását egy héten át mérték egy accelerométer nevű szerkezettel, ami rögzítette mozgásuk intenzitását és időtartalmát; majd részt vettek egy, a keringési állóképességüket mérő tesztsorozaton.
A szakértők szerint eredményeik alapján a véletlenszerű fizikai aktivitások (IPA) időtartama és intenzitása egyaránt összefügg a keringési állóképességgel. Az ilyen, véletlenszerű mozgásformák közé a nem a sport kedvéért végzett mindennapi tevékenységeket sorolják, például a házimunkát, a lépcsőzést, vagy a munkahelyen való sétát. Ezek intenzitása különösen fontosnak tűnik, és már napi 30 perccel több mérsékelt aktivitás jelentősen hozzájárul az állóképesség és az egészség javításához.
„A legjobb, hogy nem kell lemennünk az edzőterembe, nem kell fárasztó gyakorlatokat végeznünk és a mozgásforma nem vesz el a drága időnkből sem” – mondja McGuire.
A kutatás részletes leírása a Medicine & Science in Sports & Excercise című szaklapban olvasható.