2025. Január 08. szerda
Egy új kutatás szerint a rendszeres testmozgás és a meditáció egyike a legjobb módszereknek, melyekkel megelőzhetők az akut légúti fertőzések.

Kisebb felmérést végeztek egy télen át az amerikai Wisconsin államban, hogy megvizsgálják, milyen hatással van a testmozgás és a meditáció a légúti fertőzések, a nátha és az influenza súlyosságára. A vizsgálatba 149, az ötvenes éveiben járó embert vontak bele. Arra az eredményre jutottak, hogy akik minden nap mozogtak, azokat ritkábban támadták meg az említett betegségek, és kevesebb napot is töltöttek betegállományban. A meditáció közben saját testükre és érzelmeikre koncentrálók szintén jóval kevesebbet szenvedtek a légúti tünetektől.

Meditáló nő stégen

A kutatásban főként nők vettek részt, akik előtte nem meditáltak, és heti egy napnál többet nem edzettek. Egyharmaduk nem változtatott addigi szokásain, egyharmaduk nyolc hetes, közepes erősségű edzésprogramot kapott, napi 45 perc futópados vagy kerékpáros edzéssel, a többiek pedig meditáltak, jógáztak, nyújtó gyakorlatokat végeztek, sétáltak. Egy teljes influenza- és náthaszezonon át nyomon követték őket, és naplót is kellett vezetniük a testi tüneteikről. Ez idő alatt a meditációs csoportban 27 alkalommal ütötte fel a fejét akut légúti betegség, mely összesen 257 betegséggel töltött napot jelentett. Az edzésre járók között 26 alkalommal történt megbetegedés és 241 napot vett igénybe. Akik folytatták addigi passzivitásukat, azok 40 alkalommal lettek betegek, összesen 453 napon át. A számok azt sejtetik, hogy a mozgás és a lelki gyakorlatok csökkentik a légúti megbetegedések számát. - Engem meggyőztek, hogy a két módszer működik. Elképzelésem szerint a meditáció csökkenti a stressz észlelt mértékét, a mozgás pedig fiziológiásan befolyásolja az immunrendszer működését – foglalta össze Dr. Bruce Barrett, a Wisconsin-Madison Egyetem családorvostani adjunktusa, a kutatás vezetője az Annals of Family Medicine hasábjain.


Forrás: Medipress
2012. 07. 25.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés