![](/themes/vital_theme/images/ferdevonal_zold.gif)
A szakember elmondta, hogy a mumpsz egy vírusos megbetegedés, amely a légzőszervrendszert támadja meg, és emberről emberre, közvetlen érintkezés útján, cseppfertőzéssel, illetve a levegőben terjed terjed. Elkaphatjuk, ha a mumpszos beteg által kilélegzett levegőt szívunk, de akkor is, ha kezet fogunk, miután az illető a szájához vagy az orrához nyúlt.
A tünetek között a láz és a nyálmirigyek fél-, vagy kétoldali gyulladásos feldagadása szerepel, de más más mirigyek is lehetnek érintettek, így a hasnyálmirigy is. Az esetek nagy részében légzőszervrendszeri tünetek is vannak. Aggasztó szövődmény az agyhártyagyulladás, illetve a heregyulladás, amely akár nemzőképtelenséget is okozhat. A mumpsz elleni védőoltással a legtöbb gyerek találkozik, ennek hatékonyság azonban idővel csökken: 10-15 év elteltével a népesség 20 százaléka újra sebezhetővé válik a betegséggel szemben. Szerencsére azonban ha elkapják a mumpszot, a betegség általában enyhébb lefolyású.
Arcunk elárulja betegségünk és annak előszobáját is!> > >
A vírus Schaffner tapasztalatai szerint gyakran egyetemeken és főiskolákban tűnik fel, mivel itt sok részben védett fiatal találhat, akik viszonylag hosszú időn keresztül, egymás szoros fizikai közelségében vannak, így könnyen megfertőzik egymást. A járványt sokszor európai diákok hurcolják be, majd az terjedni kezd. Európa sok országában a csecsemők nem kapnak mumpsz elleni védőoltást. A szakember szerint fontos, hogy már kisgyerekkorban megkapjuk a mumpsz elleni védőoltást. Emellett érdemes elkerülni azokat, akik mumpszosak. Egyes intézményekben MMR védőoltást is ajánlanak, ami 100 százalékos védettséget nem jelent, de segít abban, hogy kisebb esélye legyen a megbetegedésnek.