2025. Január 27. hétfő
Nem lehet eleget beszélni a napsugárzás káros hatásairól, így a megfelelő fényvédelemről és az esetleges, akár enyhe bőrpírként jelentkező napégés veszélyeiről. A nyaralás alatt mindannyian lazítunk, megváltozik az időérzetünk, így sokan nem ússzák meg a napégést. Már az enyhe napégést is kezelni kell, cikkünkben kifejtjük, hogy miért és hogyan!

A napégés (Dermatitis solaris) valójában a bőr felső rétegeinek akut gyulladása, ami súlyosságtól függően az enyhe bőrpírtól a vörösre, hólyagosra égett bőrig jelentkezhet. A napégésért az UV-sugárzás, különösen az UV-B sugárzás felel. A sugarak elsősorban a bőr legfelső rétegét, az epidermist érik és károsítják, de akár az alatta lévő dermis réteg is érintett lehet a gyulladásban.

Allistilep napozás

Már egyetlen napégés is növeli a bőrrák kialakulásának kockázatát. Az éveken át ismétlődő, enyhébb napégés is a bőr idő előtti öregedését eredményezi és megsokszorozza a bőrrák esélyét. Elsődleges a megfelelő fényvédelem, a napozás aranyszabályainak pontos, szigorú betartása. Nyaralás alatt még így is számolnunk kell enyhe napégéssel, aminek kezelésével jobb már az elutazás előtt tisztában lenni és felkészülni.

A napégés első tünetei a napozást, napon tartózkodást követő 6-8 óra elteltével jelentkeznek, 24-36 óra múlva csúcsosodnak ki a panaszok és csak 2-3 hét elteltével beszélhetünk gyógyulásról.

A napégésnek három fokozatát különböztetik meg:

Elsőfokú napégés tünetei: az érintett bőrfelület piros és meleg, feszülő, égő érzés és viszketés kíséri.

Másodfokú napégés tünetei: hólyagok jelennek meg a bőrön, ami idővel hámlani is kezd

Harmadfokú napégés: súlyos napégés, a felső bőrrétegek roncsolódnak és leválnak, a sebek hegesedve gyógyulnak

Nagy kiterjedésű, másod- és harmadfokú napégésnél jelentkezhet láz, előfordulhat fázékonyság, általános rosszullét. Másod-és harmadfokú napégéssel feltétlenül forduljunk orvoshoz, a sikeres kezeléshez, egy esetleges fertőzés elkerüléséhez szakember segítségére van szükség.

Az enyhébb napégéssel kapcsolatban sokszor az az érzésünk, hogy egy éjszaka alatt elmúlik, de ez nem így van. Bőrünk mihamarabbi regenerációja érdekében a következőket tegyük. Tartózkodjunk hűvös helyen, védjük a leégett bőrfelületet ruhával, ha akkor is, ha csak az utcára megyünk. Fogyasszunk bőségesen folyadékot, elsősorban vizet, ásványvizet, teát, gyógyteát. Hűtsük a bőrt. A hűtés nem csak enyhíti a kellemetlen, égő, viszkető érzést, hanem meg is fékezi a gyulladást.

Használjunk a napégés tüneteit enyhítő gélt. Erre kiválóan alkalmas az AllistilEP gél: gyorsan behatol a bőrbe és néhány perc alatt fejti ki hűsítő, fájdalomcsillapító hatását. Gyorsan enyhíti a viszketést, irritációt.

Felnőttek és gyermekek részére is alkalmazható. Antihisztamin hatású, dimetinden tartalmú gyógyszer. Az érintett bőrfelületet naponta 2-4 alkalommal kell bekenni.

Megnézem az AllistilEP gélt >>

Allistilep

 

Szponzorált tartalom

 


Szerző: Tajnafői Éva
2022. 06. 29.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés