2024. November 07. csütörtök
Manapság szinte nincs is olyan család, kinek otthonában ne lenne vérnyomásmérő készülék. Való igaz, remek szolgálatot tesz, hiszen kéznél van, így bármikor ellenőrizhetjük vele a vérnyomás értékeinket. Igen ám, viszont hátránya, hogy a napszaki ingadozást nem mutatja, pedig igen fontos lenne a megfelelő kezelés felállítása céljából. Dr. Kapocsi Judit tanárnőt, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistáját a 24 órás vérnyomásmérő szerepéről kérdeztük.

Mikor van szükség 24 órás vérnyomásmérésre?

Sokan tehetik fel maguknak a kérdést, hogy mégis mért szükséges egy olyan eszköz viselése egy teljes napon keresztül, amelyik adott időközönként, napjában többször méri a vérnyomást? Hiszen az orvos is megteszi ugyanezt, ráadásul otthon is ellenőrizhetőek a vérnyomás értékek. A 24 órás vérnyomásmérésre gyakran azért van szükség, hogy kizárjuk az úgynevezett fehérköpeny szindróma meglétét. Ekkor az orvosi rendelőben a beteg vérnyomása felszökik, így a szakember által mért adatok hamisak lesznek. De számos más esetben is indokolt lehet a 24 órás vérnyomásmérés. Hogy mikor?

Nagy egészségteszt - láblógatva, otthon> > > 

Maszkírozott hipertónia:

Ebben az esetben a rendelőben mért vérnyomás normális, míg a 24 órás mérés nappali adatai magasabbak a megengedettnél. Veszélye, hogy nehezen ismerhető fel, ám a szív-és érrendszert folyamatosan károsítja.

Fehérköpeny szindróma:

A stresszesebb betegeknél gyakran előfordul, hogy a szakember által mért egyszeri adatok lényegesen magasabbak lehetnek a 24 órás készülékkel mért nappali értékeknél. Ennek veszélye abban rejlik, hogy a szakember ilyenkor nem pontos adatok birtokában kell, hogy döntsön, ami túlkezeléshez vezethet.

Éjszakai magasvérnyomás:

Éjjel, normál esetben az ember vérnyomása alacsonyabb. Azoknál, akiknél az értékek nem mérséklődnek az éjszaka folyamán, sajnos nagyobb a valószínűsége a kardiovaszkuláris megbetegedések, vagy az ebből adódó halálesetek kialakulásának.

Terápia rezisztens magasvérnyomás:

Ekkor különböző hatásmechanizmusú összetevőkből álló 3 tagú gyógyszer-kombinációra sem normalizálódik a vérnyomás (az esetek egy részében a beteg ilyenkor is reagál a kezelésre, de nem kellő mértékben). Fontos, hogy ebben az esetben fennáll a másodlagos hipertónia gyanúja, így mögöttes betegségek keresése indokolt. Amennyiben nincs ilyen, remek szolgálatot tehet a 24 órás vérnyomásmérés, ami segít felállítani a megfelelő kezelést.

Terhességi magasvérnyomás:

A kismamáknál gyakrabban figyelhető meg fehérköpeny szindróma, így esetükben a 24 órás vérnyomásmérés pontosabb adatokat adhat, így tudunk dönteni a továbbiakról - mondja dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája.

Ingadozó vérnyomás:

A magasvérnyomás mellett a 24 órás vérnyomásmérés az ingadozó értékeket is pontosan rögzíti, amit egyszeri vérnyomásméréssel bizony nem lehet kiszűrni.

Hogyan zajlik a vizsgálat?

A 24 órás vérnyomásmérő egy mandzsetta és egy ahhoz kötött kis szerkezet együttese. Előbbi a karra, utóbbi egy pánttal a vállra kerül, így nincs útban, nem zavarja a beteget a mozgásban. A szerkezet adott időnként felfújja a mandzsettát, és a készülék mért adatokat raktározza. A vérnyomásmérő éjszakára is a betegen marad, majd másnap, a szakember leveszi az eszközt, és a tárolt adatokat kielemezve felállítja a diagnózist, és pontosabb, személyre szabott terápiát javasol.


Forrás: Trombózisközpont

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -