2025. Január 16. csütörtök
Az ejakulátum kezdeti részétől a legnagyobb a teherbe esés esélye – derül ki egy friss kutatásból, amely szerint a hímivarsejtek aktívabbak és jobb minőségű DNS-t tartalmaznak a később érkezőknél.

Az eredmények alátámasztják a korábbi feltételezést, hogy az ondó leghamarabb távozó részét – nagyjából az első 15-45 százalékot – „tervezte arra a természet”, hogy megtermékenyítse a petesejtet. A további arra való, hogy kivédje a más férfiaktól érkező spermiumok célba érését – állítják a kutatók. A szerzők hozzátették, hogy a Systems Biology in Reproductive Medicine internetes kiadásában megjelent eredmények hozzájárulhatnak a mesterséges megtermékenyítés sikeresebbé tételéhez. „Az ejakulátumot mindig egységes egészként kezelik, pedig szerintünk két különböző fázisból áll, ami az összetételt és a fiziológiai működést is érinti, s egyformán fontos a szaporodás szempontjából” – fogalmazott a kutatást vezető Maria Hebles, a Spanish Foundation for Science and Technology sajtóközleményében.

Hebles, aki a sevillai Ginemed Assisted Human Reproduction Clinic laboratóriumának vezetője, elmagyarázta, hogy a mesterséges megtermékenyítéshez általában egy tartályban gyűjtik be az ondót, aminek következtében a két rész összekeveredik. Az összekeveredésnek pedig súlyos következményei lehetnek a sperma minőségére nézve. A vizsgálat során 40 férfi ondóját vették górcső alá, akiktől azt kérték, hogy két különböző edénybe gyűjtsék a produktumot. „Várakozásainknak megfelelően az ejakulátum első része gyorsabban mozgó, magasabb spermiumszámú váladékot tartalmazott, ráadásul a DNS integritása is jobb volt” – összegezte Hebles.


Forrás: Medipress
2015. 06. 01.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés