2024. November 27. szerda
Szövődményei is lehetnek -  A gyerekek „orrtoalettje” -  Az orrfúvást tanulni kell
„Dem kapok levegőt, dáthás vagyok!” - ismerős helyzet? Bármelyikünkkel előfordulhat akár évente többször is, hogy légúti fertőzés vagy allergia miatt eldugul az orrunk, és csak a szájon át tudunk levegőt venni. Tucatszámra használjuk a zsebkendőket, mégis napokba telik, amíg enyhül a nátha okozta kellemetlenség. Mi történik ilyenkor és mi a teendő?

A leggyakoribb kellemetlenségek közé tartozik a köznyelvben csak „nátha”-ként ismert tünetegyüttes. Akár vírusos, akár bakteriális fertőzés, akár légúti allergia áll a háttérben, a tünetek hasonlóak: a betegnek szinte megállíthatatlanul folyik az orra, mégis, hiába fújja, az orrjáratai eldugulnak, csak a száján át kap levegőt, a beszéde is „fedett”, „dáthás” lesz. Az orrdugulásnak több oka van: az egyik az orrnyálkahártyában folyamatosan képződő tisztító folyadék, az orrváladék szokottnál bőségesebb termelődése. Az orrjáratok tisztán tartására, nedvesítésére szolgáló váladék egészséges embernél is több deciliter naponta, ha pedig valami (például rhinovírusok okozta fertőzés vagy allergia) irritálja a nyálkahártyát, még bőségesebben termelődik. A keletező nyák összetétele is megváltozik, sűrűbbé válik. Az orrnyálkahártyán lévő csillószőrök, amelyeknek egyébként a feladata lenne a váladék és a megtapadt szennyező anyagok továbbítása a garat felé, ekkora mennyiséggel már nem bírnak, így az orr öntisztulása nátha idején nem működik, légzőszervünk segítségre szorul. Önkéntelenül a tüsszentéssel, tudatosan a gyakori orrfújással szabadulhatunk meg a felgyülemlett váladéktól. Emellett az irritált orrnyálkahártya gyulladása, duzzanata is elzárja az orrjáratokat a levegő elől, ezért a besűrősödött nyákot lazító, gyulladáscsökkentő, a nyálkahártyát nyugtató orrcseppekre is szükség lehet. A jó orrcsepp azzal hat, hogy az orrnyálkahártyára cseppentve érösszehúzódást idéz elő, csökkenti a nyálkahártya duzzanatot és az orr-garatüreg nyálkahártyájának vérbőségét, az irritáció enyhítésével csökkenti a váladékképződést is.

rinitis

Szövődményei is lehetnek

Ha az orrjáratokban és melléküregeiben pangó váladék gyülemlik fel, a szokványos náthából súlyosabb szövődmények is kialakulhatnak, mivel a megrekedt váladék ideális táptalaja lehet sokféle baktériumnak. Felülfertőződéssel például arcüreg-, középfül-, homloküreg-, garat- és légcsőgyulladás fordulhat elő, sőt, akár tüdőgyulladás is kialakulhat. Ezért nem érdemes az „egyszerű náthát” sem bagatellizálni: lehetőség szerint mindent meg kell tenni a váladék pangásának megakadályozásáért és orrnyálkahártya normális öntisztuló képességének mielőbbi helyreállításáért. A náthás tüneteket kiváltó alapbetegség kezelése csökkenti a fokozott váladékképződést, a légúti nyálkahártyák tisztulását pedig a gyakori orrfúvás mellett a nyákoldó orrcseppek, köptetők, duzzanatcsökkentő, a csillószőrök aktivitását fokozó szerek segíthetik elő.

A gyerekek „orrtoalettje”

Különösen kisgyerekeknél fordulnak elő nagyon gyakran szövődmények, mert ők még nem képesek alaposan kifújni az orrukat, és a váladék „lecsoroghat” az alsó légutakba, hörgő- és tüdőgyulladást okozhat. Legnagyobb gondot az orrjáratok elzáródása a csecsemőknek okoz, hiszen ők még nem szokták meg a szájon át való légzést. Eldugult orrocska mellett ők szopni sem képesek megfelelően, így az ő esetükben súlyvesztéssel, az immunrendszerük további leromlásával is járhat a náthás időszak. Ráadásul a gyerekek sokkal gyakrabban kapnak el különféle légúti fertőzéseket: akár évente 6-8-szor is náthásak. Az „orrszívó-porszívó” nagyon sokat segít a kicsik orrjáratainak tisztításában. Használata során érdemes gyerekeknek való orrcseppet használni: az orrszívás előtt pár csepp fellazíthatja az esetleg már besűrűsödött váladékot, az orr kiürítése után pedig az orrcsepp csökkenti a nyálkahártya duzzanatát.

Az orrfúvást tanulni kell

Természetesen minél előbb meg kell tanítani a kisgyermekeket az orrfújásra. A helyes technikát általában három-négy éves koruk előtt nem képesek elsajátítani. Fontos, hogy megérezzék, hogyan lehet tudatosan az orron át kiereszteni a levegőt, és megtanulják, hogy egyszerre mindig csak az egyik orrnyílást befogva kell a váladékot kifújni. A helyes orrfúvás gyakorlására játékosan lehet a legjobban rávezetni a gyerekeket. Például először egy, az asztalra helyezett tollpihén mutassuk meg, hogyan lehet azt megmozdítani csupán az orrunkból kifújt levegővel. A legtöbb gyerek készséggel megmutatja, hogy ezt ő is meg tudja csinálni. Az erőteljes orrfújás elsajátítása után jöhet az egyik majd a másik orrlyuk befogása, ahogy azt majd egy zsebkendővel a nátha esetén is tennie kell. Az alapos orrtisztítás után célszerű valamilyen, gyermekek számára készült kenőccsel kezelni a gyerek orrát, hogy a bőr kipirosodását, felmaródását elkerüljük.


Szerző: K. É.

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -