A kísérletek során egyetlen fújás elegendőnek bizonyult a vércukorszint alacsonyan tartásához 24 órán át. A folyadék ragadós zselévé változik az orr belsejében, ami lehetővé teszi, hogy a hatóanyag folyamatosan szívódjon föl a szervezetben. Egy kémiai összetevő pedig garantálja, hogy az inzulin könnyebben átjusson az orr nyálkahártyáján.
A készítményt a brit Sunderlandi Egyetem kutatói alkották meg, s cukorbeteg patkányokon tesztelték. Míg az orrspray 24 órán keresztül hatott, a hagyományos injekció csupán 9 órán keresztül garantálja a megfelelő glükózszintet. A kutatást vezető Dr. Hamde Nazar így fogalmazott: „Eredményeink alapján esélyt látunk arra, hogy egy napi egyszer alkalmazandó orrcseppel ideális mennyiségű inzulint juttassunk a betegek testébe. Az emberi szervezetre gyakorolt hatást alátámasztó klinikai vizsgálatok azonban még hátravannak.”
Az 1-es típusú cukorbetegség során megsemmisülnek a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjei, ami a vércukorszint emelkedéséhez vezet. Az autoimmun eredetű probléma 300-ból egy ember érint, s kezelés hiányában akár életveszélyes is lehet. A terápia napi többszöri injekciózással jár, ami jelentősen rontja a betegek életminőségét – főleg, ha gyerekről vagy fiatal felnőttről van szó. Az állandó szúrás kemény szerkezetű zsírfelhalmozódáshoz vezethet az érintett területeken. Az orrspray viszont könnyű és fájdalommentes megoldást biztosítana a diabétesz kordában tartására. A tanulmány a Biomaterials Science című szakfolyóiratban jelent meg.