A teszt hatásosságának vizsgálatához Dr. Charlotte Gaydos, a Johns Hopkins kutatója és kollégái egy nagy városi kórház sürgősségi osztályán váró betegeket kérdeztek meg arról, hogy elvégeznének-e egy HIV-öntesztet a várakozás ideje alatt. Csaknem 90 százalékuk (összesen 402 beteg) beleegyezett.
Az önteszt dobozához csatolt útmutatóból a résztvevők megtudták, hogyan lehet tűszúrással vérmintát nyerni, vagy a szájüregből nyálmintát venni – több mint 90 százalékuk az utóbbi mellett döntött. A teszt eredménye 20 percen belül volt leolvasható, és értelmezése a tesztelők egyike számára nem okozott gondot.
Az eredmények pontosságának leellenőrzéséhez mindenkinél újra elvégezték a jelenleg alkalmazott HIV-tesztet is. Az eredmény 402-ből 400 esetben stimmelt.
Csaknem mindenki úgy nyilatkozott, hogy „valószínűleg, vagy biztosan” ajánlaná az öntesztet barátainak, illetve „valószínűleg, vagy biztosan” elvégezné a tesztet otthon, ha rendelkezésre állna – mondta el Gaydos az Amerikai Fertőző Betegségek Társaságának éves kongresszusán, aki szerinte további vizsgálatok segítségével az otthoni HIV-teszt akár olyan rutin eljárássá válhat, mint a terhességi teszt.
A teszt a rutin HIV-vizsgálathoz hasonlóan a vírus elleni antitestek felismerésén alapul. Az otthoni vizsgálat előnye, hogy segítségével korábban felismerhető a fertőzés, ami előbbre hozhatja a kezelés megkezdését. Az időben elkezdett terápia viszonylag normális élettartamot teszt lehetővé. Hátránya azonban, hogy jelentős érzelmi megterhelést okozhat, ha az ember otthon egyedül szembesül az esetleges pozitív eredménnyel – magyarázta Dr. Michael Saag, az Alabamai Egyetem HIV-specialistája, aki az eredményeket ismertető sajtókonferenciát irányította.