2024. December 23. hétfő
Az óvszer a nem kívánt terhesség és a szexuális úton terjedő betegségek ellen is védelmet nyújt, ám ehhez megfelelő módon kell használni. Bármilyen evidensnek hangzik is ez, kutatási adatok szerint az óvszerhasználattal kapcsolatos hibák gyakoribbak, mint gondolnánk.

A Sexual Healthcímű szaklapban megjelent tanulmány egyik szerzője, Richard Crosby, a Kentucky Egyetem professzora szerint az óvszer megfelelő alkalmazása bizony sokak számára gondot okoz. A WHO felmérése szerint az óvszer gondos használatával 98 százalékos védelmet érhetünk el a nem kívánt terhességgel szemben, ugyanakkor a „becsúszott” terhességek 15 százalékánál derül ki, hogy a pár használt óvszert, csak nyilvánvalóan rosszul.

Óvszer nem véd

Az Indiana Egyetem Kinsey Intézetének kutatói összegyűjtötték a leggyakoribb óvszerhasználattal kapcsolatos hibákat. Ehhez tizennégy országból összesen ötven tanulmányt néztek át, és a megkérdezettek a házaspároktól kezdve a kollégista diákokon át a szexmunkásokig igen széles skálán helyezkedtek el.

Az egyik leggyakoribb hibának az mutatkozott, hogy a férfi túl későn – már az aktus megkezdése után – teszi fel az óvszert, ám akik időben felhúzták, azok sem mindig jól. Gyakori hiba, hogy az illető már előre letekeri a gumit, nem pedig csak a péniszén, illetve, hogy nem hagynak elég helyet a gumi végén, ahol az ondó összegyűlhet. A megkérdezettek nagyon nagy hányada pedig nem szokta ellenőrizni használat előtt, hogy vajon van-e sérülés az óvszeren.

A felmérésből az is kiderült, hogy többeknél előfordult már, hogy használat közben elszakadt az óvszer, amihez szintén hozzájárulhat a nem megfelelő használat vagy tárolás. Az olajos alapú síkosítók például ártanak az óvszernek.

A szakértők úgy vélik, a fentiek fényében fontos, hogy a jövőbeni óvszerkampányok térjenek ki a helyes használattal kapcsolatos kérdésekre is, hiszen tényleges céljukat csak így érhetik el.


Forrás: Medipress

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés