Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológus főorvosa elárulta, mikortól számít abnormálisnak a gyermekek szőrösödése, és hogy mit lehet ellene tenni.
Mikortól beszélünk fokozott szőrösödésről?
A serdülőkorban a gyermekek számtalan változáson mennek keresztül-ide tartozik többek között a másodlagos nemi jellegek megjelenése, bizonyos testtájakon az erőteljesebb szőrnövekedés és a felgyorsult növekedés. Ez utóbbi a lányoknál legjelentősebben a nemi szerv tájékán, valamint a hónaljon figyelhető meg, míg a fiúknál ez kiegészül a lábakkal, alkarral, illetve az arcszőrzet is el kezd megjelenni. Természetesen, hogy kinél milyen fokú a szőrnövekedés, az egyéni adottság, genetika kérdése, ám ha a lány gyermekünknél 8, fiú gyermekünknél 9 éves kor előtt úgy látjuk, hogy erősebb és sötétebb szálak jelennek meg rajta – akár olyan helyeken, ahol nem jellemző náluk- akkor érdemes hormonális zavarra gondolni. Sokszor ugyanis ilyen tüneteket okoz a pajzsmirigyprobléma, de még gyakrabban a PCOS és az inzulinrezisztencia (IR).
Nem csak felnőtteknél alakulhat ki PCOS
Az inzulinrezisztencia és a PCOS leggyakrabban a felnőtt nőket érinti, ám ha gyermekünk az állapotra jellemző tüneteket produkálja, úgy érdemes erre is gyanakodni, hiszen a nem megfelelő táplálkozás, a mozgásszegény életmód mind hozzájárul a betegség kialakulásához. Az állapotot érdemes komolyan venni, hiszen kezeletlen esetben könnyen 2-es típusú cukorbetegséghez vezethet, hiszen IR esetén a hasnyálmirigy által termelt inzulin nem tud bejutni a sejtekbe, ami a szervet fokozott inzulintermelésre készteti. Ennek hátulütője, hogy egy idő után a túlterhelés miatt a hasnyálmirigy kifárad, és 2-es típusú cukorbetegség alakulhat ki.
Az inzulinrezisztencia esetén továbbá a férfi hormonok kerülnek túlsúlyba a nőivel szemben, aminek hatására nem következik be tüszőrepedés, hanem az érett petesejt cisztává alakul- ekkor PCOS szindrómáról beszélünk. Az androgén hormonok előtérbe kerülése miatt a férfiakra jellemző jegyek alakulhatnak ki, például zsíros, pattanásos bőr, de gyakran fokozott szőrnövekedés is megfigyelhető, mely megjelenhet akár a hason vagy az arcon is- mondja dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológus főorvosa.
További tünetei
menstruációs zavarok
elhízás
fáradékonyság
álmosság (főleg evés utáni 2 órában)
Gyermeke önbizalomhiánya megszüntethető
A zavaró tünetek rendszerint önértékelési gondokat eredményeznek a serdülő lányoknál, akik emiatt visszahúzódóvá és önbizalom hiányossá válhatnak. Sajnos a fokozott szőrnövekedést sem a rendszeres borotválkozás, sem a gyantázás, epillálás nem szünteti meg, hiszen hormonális okai vannak a problémának. Éppen ezért csakis az alap állapot kezelése hozhat javulást. Kamaszkorban legtöbbször fogamzásgátló tablettákkal javítanak a panaszokon (bár ez csupán tüneti kezelés) melyet fontos, hogy a beteg kiegészítsen speciális diétával és rendszeres testmozgással, ám bizonyos esetekben szükség lehet gyógyszeres terápiára is.