2025. Január 21. kedd
A legújabb kutatási eredmények szerint még azokban az esetekben is, amikor a gyógyszeres kezelés működik, a gyógyhatás nagyjából fele a placebo-hatásnak, vagyis az orvos által kommunikált pozitív üzenetnek köszönhető.

A mostani kísérletben 66 migrénben szenvedő páciens vett részt, akik gyógyszerként vagy hatóanyag nélküli placebót, vagy az egyik leggyakoribb migrén elleni szert kaptak. A páciensekkel minden egyes migrénes roham után más-más információt közöltek az orvosok: például azt mondták nekik, hogy placebót szednek, amikor valójában Maxaltot kaptak, vagy azt, hogy a szer, amit szednek, lehet, hogy aktív gyógyszer, de az is lehet, hogy placebo.

Placebo gyógyít

A terápiás szer jótékony hatása a megfigyelések szerint jelentősen erősödött, amikor a páciensek azt hitték, hogy az akut migrén elleni jól bevált szert kapják. Sőt, amikor az orvosok az addig szedett gyógyszert kicserélték placebóra, de továbbra is azt mondták a pácienseknek, hogy terápiás készítményt kapnak, a gyógyhatás akkor is megmaradt. "Ebből is világosan látszik, hogy a páciensek által kapott információ legalább olyan fontos, mint a gyógyszerek fájdalomcsökkentő hatása" - írják a kutatók. "Sok esetben a placebo-hatás legalább akkora szerepet játszik egy gyógyszer hatékonyságában, mint a hatóanyag - nyilatkozta Ted Kaptchuk, a Harvard Egyetem munkatársa - A mostani kísérletekben a hatóanyag jótékony hatásának nagyjából feléért a placebo-hatás volt a felelős. Világos tehát, hogy minél pozitívabb üzenetet közlünk a pácienssel, annál jobban fog működni a kezelés, ez is hozzáadódik ugyanis a gyógyszerek farmakológiai hatásához."

Mikor a páciensek magas elvárásokkal kezdenek neki egy kezelésnek, a migrén elleni szerek sokkal hatékonyabban fejtik ki a hatásukat - nyilatkozta Rami Burstein, a Harvard Egyetem aneszteziológus professzora - A hatékonyság ebben az esetben rövidebb migrénes rohamokat jelent, ami miatt még kevesebb gyógyszerre van szükség. Természetesen az elvárásoknak minden esetben teljesíthetőknek kell lenniük - tette hozzá Kaptchuk - Pozitívan, de realistán kell hozzáállni a kezelés várható eredményeihez."

De vajon mi lehet a magyarázat a placebo-hatásra? "Véleményünk szerint az egyik lehetséges magyarázat, hogy a testünk úgy van kondicionálva, hogy pozitívan reagáljon a betegségek kezelésére - nyilatkozta Kaptchuk - Más kutatásokból tudjuk, hogy a különböző, gyógyítással kapcsolatos szimbólumok, rituálék és szavak arra ösztönzik az agyat, hogy idegi ingerületátvivő anyagokat válasszon ki, amik komolyan befolyásolhatják, hogy hogyan éljük meg a betegségünket. Ezen kívül azokat az agyi régiókat is aktiválhatják, amik a fájdalomérzetért, valamint a migrén esetében a hányingerért és fáradtságért felelősek." A kutatás részletes leírása a Science Translational Medicine című orvosi szaklapban olvasható.


Forrás: Medipress

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés