A többek között szélsőséges hangulatingadozásokkal is járó állapot a legújabb adatok szerint a menstruációt megelőző negyedik napon kezdődik, és a vérzés első három napján is fennáll. „Úgy gondoltuk, hogy a nők megszabadulnak a menzesz kezdetén a tünetektől, de tévedtünk” – mondta el Dr. S. Ann Hartlage, a chicagói Rush Egyetem Orvosi Központja Anya- és Szexuális Terápiás Programjának vezetője.
Hartlage és kutatócsoportja több mint ezer PMDD-s nőt vizsgált egy-két menstruációs cikluson keresztül. Noha a PMDD-nek és a PMS-nek vannak közös vonásai, mint például a puffadás, a rövid ideig tartó súlynövekedés, a mell érzékenysége és a hangulatingadozás, a szélsőséges hangulatváltás, szorongás, depresszió, valamint a haragos és ingerlékeny állapot a PMDD-re jellemző – derült ki az Archives of General Psychiatry című lapban megjelent tanulmányból.
„A PMDD-s állapot pontos meghatározása új lehetőségeket nyit a témában folyó kutatásoknak. A menstruációs ciklus hosszabb időszakának kellemetlenségeit írhatjuk ugyanis a betegség számlájára” – nyilatkozta a Miami Egyetem Miller Orvosi Karának szülész-nőgyógyásza, Dr. Christopher Estes.
A kezelés a tünetek fajtáitól függ, szerep juthat benne antidepresszánsoknak vagy olyan hormonkészítményeknek, mint a fogamzásgátló tabletta. Hartlage szerint ezekből a szerekből a szokásosnál kisebb adag is elegendő lehet. Ugyanakkor a PMS olyan életmódbeli változtatásokkal is eredményesen kezelhető, mint a rendszeres testmozgás elkezdése vagy az egészséges táplálkozás.
Az Amerikai Szülészeti és Nőgyógyászati Kollégium szerint azok a nők gyanakodhatnak PMS-re, akik legalább három menstruációs ciklus a vérzést megelőző ötödik naptól a menzesz negyedik napjáig olyan tüneteket észlelnek magukon, mint például a depresszió, álmatlanság, farkasétvágy. Ezek a jelenségek befolyással vannak ugyan a mindennapi életre, de korántsem olyan mértékben, mint a PMDD esetében.