2025. Január 15. szerda
Pompeji egyik legismertebb freskója, a termékenység görög istenségét, Priaposzt ábrázoló 1. századból származó portré a legújabb kutatás szerint zavarba ejtő igazságot tár fel.

A Vettiusok házának előterében található festmény hatalmas, állandóan merev péniszével ábrázolja az istenséget. A férfi potencia és a nemzőképesség megtestesítőjének számító Priaposznak azonban az ábrázolás alapján fitymaszűkülete lehetett, ami a valóságban igencsak fájdalmassá teheti (olykor ellehetetlenítheti) a szexuális aktust, állítja az Urology folyóiratban megjelent tanulmány. „Az aránytalanul nagyméretű hímvesszőnél egyértelműen kivehető a fitymaszűkület a férfitag legvégén” – mondta Francesco Maria Galassi, az Imperial College London munkatársa és a tanulmány szerzője. A kellemetlen, sokszor fájdalommal járó elváltozás lényege, hogy a hímtagot fedő bőrrészt nem lehet visszahúzni, ún. fitymaszűkület alakul ki, amelyet a helyi kortikoszteroidok megjelenése előtt körülmetéléssel vagy egyéb plasztikai beavatkozással kezeltek. „Az elváltozásnak különböző fokozatai lehetnek, a képen látható római isten esetében az egyik legsúlyosabbra következtethetünk, ugyanis a bőrrészt minden bizonnyal már lehetetlen visszahúzni a makk mögé” – tette hozzá a kutató.

A húgy- és ivarszervi megbetegedéseket, beleértve a fitymaszűkületet is, már az őskor óta nagyfokú precizitással mutatják be a különböző ábrázolások. De felvetődik az a kérdés, vajon miért ábrázolták a római termékenység férfi istenét ilyen súlyos rendellenességgel? „Nagy a valószínűsége, hogy a freskó készítője így kívánta jelezni, hogy a korabeli Pompejiben igen magas volt az ilyesfajta testi rendellenességek aránya, ezt pedig összemosták a hagyományosan Priaposznak tulajdonított termékenységi attribútumokkal” – válaszolta meg a kérdést Galassi. A kutatók szerint elképzelhető, hogy a gazdag római városban igen elterjedt elváltozás lehetett a fitymaszűkület, és ez lehetett annak az oka, hogy a régészek igen nagyszámú fogadalmi tárgyat találtak, amelyekkel Priaposznak akartak kedveskedni a betegségben szenvedő férfiak azért, hogy gyógyítsa meg őket.


Forrás: Medipress
2015. 06. 19.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés