A probiotikumok a bélrendszerünkben élő baktériumok és gombák, amelyek alapvetően fontosak az életünkhöz, szükségesek az emésztéshez, szervezetünk védekezőképességéhez. Közéjük tartoznak a tejtermékekben lévő laktobacillusok, amelyek fogyasztását különböző ételkiegészítők, mesterséges tápanyagok formájában javasolják.
A súlyos betegek ápolására szervezett kórházi őrzőszobában fekvő páciensek mindenfajta fertőzésre fokozottan érzékenyek, ráadásul legtöbbször sokféle gyógyszert, közöttük antibiotikumokat is kapnak. Éppen a kórházakban egyre gyakoribbak az antibiotikumokkal szemben ellenálló kórokozók, ezért az ilyen betegek különösen veszélyeztetettek.
Csing-Szi Zsu professzor és munkatársai úgy vélték, hogy az őrzőszobában ápolt betegek kezelésébe probiotikumok adását is bevonják. A Szecsuáni Egyetem klinikájának őrzőjében 52 súlyos állapotban lévő, mesterségesen táplált agysérülést szenvedett beteg egyik felének kezelésében probiotikumot is alkalmaztak, a másik csoport tagjai az optimális, eddig is használt gyógyszereket kapták. A betegeket szondán keresztül táplálták, így pontosan lehetett a probiotikumok adagját mérni. A kutatók bonyolult immunológiai vizsgálatokkal követték a szervezet védekező képességének alakulását.
A vizsgálat kezdetekor a két betegcsoport között különbséget nem találtak. Két hét után a probiotikumokkal is kezelt betegek immunológiai védekező képessége jelentősen javult és mind jobban hasonlított az egészséges emberek szervezetének működésére. A probiotikumok hatására a későbbi fertőzések gyakorisága csökkent, ennek megfelelően ezeknek a betegeknek kevesebb antibiotikumra volt szüksége és rövidebb ideig történő ápolásra szorultak.
A tudományos közlemény a Critical Care legújabb számában jelent meg.