2025. Január 28. kedd
A gyermekkori daganatos betegségek felnőtt túlélőinek esetében sokkal nagyobb az esélye a későbbi súlyos egészségügyi problémák kialakulásának, mint a testvéreiknél, vagy hasonló korú társaiknál.

A tudósok olyan amerikai felnőtteket vizsgáltak meg, akiket 20 éves koruk alatt diagnosztizáltak rákos megbetegedéssel 1970 és 1986 között. Ahogy a rákot túlélők öregedtek, a testvéreikkel összehasonlítva az egészségügyi állapotukban jelentős különbségek mutatkoztak. 20 és 34 éves koruk között a testvéreikkel összehasonlítva a túlélők 3,8-szer nagyobb eséllyel szenvedtek valamilyen súlyos, a mozgásukat korlátozó, vagy halálos betegségben. Ez a 35 év felettiek esetében már ötszörös szorzót jelentett. 50 éves korukra a túlélők fele túl volt már valamilyen komoly és hosszadalmas, az életüket alapvetően befolyásoló betegségen, míg ugyanez az arány a testvérek esetében csak alig 20 százalék volt. Ebben a korcsoportban ráadásul minden ötödik túlélő legalább két súlyos betegségben szenvedett a vizsgálat idején, 10 százalékuknak pedig még ennél is több problémája volt az egészségével.

A leggyakoribb egészségügyi problémák a túlélők esetében az újabb rákos megbetegedések, a szívbetegségek, valamint a tüdő-, vese-, máj- és hormonproblémák voltak. "A daganatos betegséget túlélők még 40-50 éves koruk környékén, vagyis évtizedekkel az első rákos megbetegedést követően is komoly veszélyben vannak a súlyos egészségügyi problémák szempontjából - nyilatkozta Dr. Gregory Armstrong, a St. Jude Kutató Gyermekkórház munkatársa - Valójában azt is mondhatnánk, hogy a túlélők esetében 35 éves kor felett jelentősen megnő a súlyos betegségek, és a korai halálozás kialakulásának esélye." "A testvéreiket ezzel szemben nem fenyegeti hasonló veszély, tehát a genetikai faktor kizárható." Dr. Armstrong szerint ezért is fontos állandó megfigyelése alatt tartani a gyermekkori rákos betegségeket túlélőket. "A különböző rizikófaktorok figyelembe vételével ajánlott a rendszeres rákszűrés végzése, és az egyéb egészségügyi vizsgálatok fiatalabb korban való elvégzése." A kutatás részletes leírása a Journal of Clinical Oncology című orvosi szaklap március 17-i számában olvasható.


Forrás: Medipress
2014. 03. 31.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés