2024. November 16. szombat
1 . oldal
Bár a legtöbb embert elborzasztja a gondolat, hogy rovarokat egyen, a világ egyes részein, például Thaiföldön nagyon népszerű ételnek számítanak a különféle tücskök-bogarak, melyekhez az éttermekben vagy az utcai árusoknál is könnyen hozzá lehet jutni.

A rovarevés, tudományos nevén entomofágia ráadásul nagyon egészséges, hiszen egy tücsök például mindössze 121 kalóriát tartalmaz, szemben a mogyoróval, melynek kalóriatartalma 567, ráadásul, míg utóbbit a legtöbb ember a végtelenségig tudná enni, előbbi esetében azért hamarabb leállunk. Nem kell azt gondolni, hogy a rovarok feltétlenül rossz ízűek lennének, hiszen ezeket is – hasonlóan más ételekhez – számtalan fűszerrel lehet változatossá tenni. Észak-Thaiföldön például érdemes megkóstolni azt az étel-összeállítást, melyben darazsak, termeszek és óriáshangyák találhatóak citromfűvel és chilivel ízesítve, köretként pedig rizst szolgálnak fel mellé. Amellett, hogy finom, mennyivel egészségesebb, mint egy nagy tál sült csirke vagy marha.

Bár a nyugati kultúrában élő emberek számára a hús-krumpli kombináció a megszokott, a világ más részein teljesen természetes az, hogy az ott található rovarokat szolgálják fel étkezéskor, és tudományosan bizonyított, hogy ezek az állatok a legjobb fehérjeforrásnak számítanak. Ezen felbuzdulva egy San Franciscó-i cég például olyan péksüteményeket készít, melyekhez a hagyományos liszt helyett tücsök lisztet használnak, így a késztermék fehérjébe gazdag, ugyanakkor gluténmentes lesz.

Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO is azon az állásponton van, hogy a rovarok sokkal egészségesebb fehérjeforrásnak számítanak, mint a különféle húsok, és egyes adatok szerint a föld népességének már 30 százaléka választja ezt a fajta táplálkozást. Gazdaságosság szempontjából is érdemes a rovarokat választani, mert míg ezekből 2 kg állatból 1 kg fogyasztható étel lesz, addig például a szarvasmarha esetében 8 kg-ra van szükség ugyanennyi mennyiséghez. Emellett a rovarok mindenhol megtalálhatóak és gyorsan szaporodnak, vagyis nagyon kicsi ökológiai lábnyomot hagynak maguk után.

A fehérje mellett a rovarok gazdagok rézben, vasban, magnéziumban, foszforban, szelénben, cinkben és rostban is, nem csoda hát, ha egyre több üzlet nyílik világszerte, ahol hozzá lehet jutni ezekhez az egészséges finomságokhoz. A WHO álláspontja szerint könnyen lehet, hogy a rovarevés fog megoldást nyújtani a világszerte egyre nagyobb mértéket öltő éhezés problémájára is.


Forrás: Medipress
2014. 11. 13.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -