A hónap témája: Demencia a családban
Mindenki számára fontos az otthona. A demens beteget az ismerős környezet kötheti múltjához és segítheti saját személyiségének megőrzésében. Ennek ellenére néhány gyakorlati szempontból fontos változásra szükség lehet.
BŐVEBBEN
BŐVEBBEN
Akár házastársunkról, akár más szerettünkről gondoskodunk, a demencia előrehaladtával óhatatlanul változik a kapcsolatunk. Ne feledjük azonban, hogy az újfajta kacsolódások is lehetnek igen gazdagok és kielégítőek, ha megtanuljuk, hogyan is tudunk érzelmi meghittséget teremteni kettőnk közt.
BŐVEBBEN
BŐVEBBEN
A gyász a demencia állandó útitársa (Kenneth J Dorka). A betegséggel járó változások miatt a gondviselők gyakran tapasztalják a veszteség és a gyász érzését. A beteg állapotának hanyatlása miatt gyászolunk, ami nem csak az ő számára, de a mi számunkra is veszteséget jelent.
BŐVEBBEN
BŐVEBBEN
Az Alzheimer-kór vagy a demencia egyéb formájának diagnózisa olyan hír, amely az érintettet és a környezetét egyaránt megrázhatja. A hozzátartozókat aggodalommal töltik el a várható változások, és szorongás alakulhat ki bennük a jövővel összefüggésben.
BŐVEBBEN
BŐVEBBEN
Mindennapos tevékenységeinket, mint az öltözködés, tisztálkodás, fürdés, étkezés bizonyos sorrendiség alapján végezzük. Napirend segítségével a demens beteg élete is kiszámíthatóbb, továbbra is önálló maradhat, és ettől jobban érezheti magát. A nyári jó idő lehetővé teszi, hogy kiadósabb, „emlékeztető” sétákra is menjünk a beteggel. Legyen a séta is a napi rutin része!
BŐVEBBEN
BŐVEBBEN
Az Alzheimer-kór korai tünetei közé tartoznak a feledékenység, a viselkedés és a kommunikáció enyhe zavarai, a kedélyállapot hullámzása. Ekkor még a betegek csak minimális segítséget és támogatást igényelnek, és a legtöbbször maguk is tapasztalják képességeik fokozatos hanyatlását. Részt vehetnek ellátásuk és jövőjük tervezésében.
BŐVEBBEN
BŐVEBBEN