2025. Január 22. szerda
Valószínűleg biológiai alapja lehet annak, hogy a férfiakhoz képest miért gyakoribb a nőknél a szorongás, a depresszió, a poszttraumás stressz szindróma és más, stresszel összefüggő zavarok előfordulása. Az összefüggés okát patkányok esetében már megtalálták.

A stresszre adott választ az emlősök szervezetében a kortikotropin-felszabadító faktor (CRH) nevű hormon szabályozza, ami a hím és a nőstény patkányok agyában különbözőképpen választódik ki – fedezte fel kollégáival Debra Bangasser, a Philadelphiai Gyermekkórház munkatársa.

stressz, depresszió, nők

Amikor a kutatók a kísérleti állatokba CRH-t fecskendeztek, a nőstényeknél ugyanakkora adag nagyobb izgalmat váltott ki, mint a hímeknél. A kutatók szerint ennek egyik oka egy fehérje, ami mindkét nemnél jelen van, de a nőstény egyedeknél jobban megköti a CRH-t, ezért ők érzékenyebbek a stresszel szemben.

A hímek agyában emellett a stresszhatásra olyan folyamatok mennek végbe, amelyek hatására az állatok kevésbé reagálnak a hormonra, a nőstényekben azonban ez a hatás egy másik fehérjének köszönhetően nem érvényesül.

A kutatók szerint ha a patkányok esetében fennálló jelenséget az emberi szervezetben is kimutatják, az alapján a depresszió kezelésére a nemi különbségeket figyelembe vevő gyógyszereket fejleszthetnek ki.


Forrás: Medipress/Vital
2010. 06. 24.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés