2025. Február 14. péntek
A stressz igenis árt a vonalaknak: a krónikus stressz során termelődő extra fehérje megakadályozza a fogyást. A betatrophin hátráltatja a szervezet zsírlebontó képességét, így túlsúlyhoz vezethet – állítja a Floridai Egyetem friss tanulmánya.

Nem csoda, hogy sokan a megfelelő táplálkozás és a rendszeres mozgás ellenére sem tudják elérni a kívánt testsúlyt. Ennek oka a legtöbbször a stressz, amely megakadályozza a szervezetet abban, hogy leadja a felesleges kilókat. “A krónikus stressznek két kevésbé ismert hatása is van a szervezetünkre. Egyrészt segít a zsír felhalmozásában, másrészt a zsír-anyagcserét lassítja. Még egy indokunk van tehát arra, hogy hátat fordítsunk a stresses életmódnak, és nyugodtabban éljünk” – mondja a kutatás egyik vezetője, Li-Jun Yang professzor a UF College of Medicine munkatársa.

A betatrophin nevű fehérje, amely a jelenségért felelős, korábban a diabétesz kezelésének reménybeli kulcsa volt, mert a Harvard egy 2013-as kutatása szerint az inzulin-termelő bétasejtek növekedéséért is felelős a cukorbetegeknél. Később azonban kiderült, hogy a fehérjének nincs ilyen hatása. A jelenlegi kutatásban elsősorban a betatrophint vizsgálták, főként egérkísérletek segítségével, de embereket is vizsgáltak. Kiderült, hogy a betatrophin egy stresszel összefüggő fehérje, amely hátráltatja a szervezetben felhalmozott zsír lebontását, így hízáshoz vezethet.


Forrás: Medipress
2016. 01. 22.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés