A még egészségesen elvégezendő teszt során növekvő sorrendben kell minél gyorsabban egy vonallal összekötni a véletlenszerűen elrendezett számokat. A megfigyelések szerint a teszten legrosszabb eredményt elért férfiaknak háromszor nagyobb az esélyük, hogy nem élik túl az első agyvérzést, mint azoknak, akik a legjobb eredményt érték el.
A vizsgálatokban ezer, 67 és 75 év közötti férfi vett részt, akiknek állapotát 14 éven keresztül tartották megfigyelés alatt. A 155 agyvérzésen átesett betegből 22 egy hónapon belül meghalt, a páciensek több mint fele pedig átlagosan két és fél éven belül hunyt el. A kutatók szerint a rajzteszt segíthet felfedni olyan rejtett érsérüléseket az agyban, amelyek tünetmentesen, mindenféle előjel nélkül alakulnak ki.
„A kutatási eredményekből világosan látszik, hogy már a kismértékű elváltozások is milyen hatalmas kockázatot jelenthetnek – nyilatkozta Dr. Clare Walton, a brit Stroke Társaság munkatársa. – Bár nem tudjuk pontosan, miért értek el rosszabb eredményt a rajzteszten az agyvérzés szempontjából nagyobb kockázati csoportban lévő betegek, az biztos, hogy a teszt egyszerű és olcsó módját jelenthetné a kiemelt kockázati tényezőjű betegek szűrésének.”
„A hagyományos módszerek mellett (vérnyomásmérés, dohányzási szokások felmérése) egyszerűen és hatékonyan alkalmazhatnánk ezt a tesztet a mindennapi kórházi gyakorlatban – tette hozzá Dr. Bernice Wilberg, a kutatás vezetője, az Uppsala Egyetem munkatársa. – Így a betegek és családjaik is tudhatnák, mire számítsanak a későbbiek során.”