2024. Szeptember 21. szombat
A tökéletes szépség utáni hajszában sok nő, sőt néhány férfi is meghosszabbíttatja a szempilláját.

A Georgiai Műszaki Egyetem kutatói azonban a Journal of the Royal Society Interface szaklapban közzétett tanulmányukban azt állítják, hogy ezzel akár negatív hatást is elérhetnek, és megakadályozhatják szempillájukat abban, hogy elvégezze természetes feladatát. A szakértők azt állítják, hogy a szempillák hosszúsága nem haladhatja meg a szem szélességének egyharmadát, különben kevésbé hatékonyan tudják megőrizni a szemünk nedvességét és tisztaságát. A georgiai kutatók elmondták, hogy bár a szempillák előnyeit jobbára mindenki ismeri, arról már nem sokan tudnak, milyen káros hatásokkal járhat a szempillák meghosszabbítása. „Alapvetően azt mutattuk ki, hogy a szempillák szűrőhatása segít csökkenteni a levegőben szálló por szembe jutását” – számolt be a tanulmány szerzője, Guillermo Amador.

Kutatásuk során a sündisznótól a zsiráfig terjedően 22 különböző emlősfajt vizsgáltak, és arra jöttek rá, hogy a szempilla optimális hosszúsága jellemzően a szem szélességének egyharmadával egyezik meg. ha ennél bármennyivel is hosszabb, akkor a szempilla már kevésbé hatékonnyá válik. A kutatók azt is hozzátették, hogy nem azonosítottak optimális minimális hosszúságot, de a pozitív hatások a „nullán felüli hosszúságtól” kezdtek jelentkezni.

A kutatási eredmények esztétikai aspektusán kívül van egy kevésbé nyilvánvaló következmény is: az űrkutatás. A kutatók szerint felfedezésük az optikai érzékelők, sőt akár a más bolygókra küldött autók (pl. a Mars-járók) tisztítóeszközeinek fejlesztésében is segíthet. Amador úgy véli, hogy különösen a Mars-járók napelemeinek tisztán tartásában segíthetnek az eredmények. Addig is azt javasolják a szépségápolási szakembereknek, hogy ne nyújtsák a szempillákat hosszabbra a szem szélességének egyharmadánál, mert ezzel akár a látásban is zavart okozhatnak.


Forrás: Medipress
2015. 01. 20.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés