A Journal of Personality and Social Psychology című szaklapban ismertetett tanulmány szerzői felmérések sorozatából derítették ki, hogy a párok kétharmadánál a férfi vallott először szerelmet, és ennek meglépése legalább hat héttel korábban fordul meg a fejükben, mint a nőknek.
Mindez nem jelenti azt, hogy a férfiak elvakultabbak. Evolúciós-gazdaságtani szempontból a vallomás időzítésében és funkciójában a nemek közti különbség azon múlik, hogy intim kapcsolatba kerültek-e már egymással. A férfiak azt preferálják, ha a szerelmi vallomást azelőtt megkapják, hogy eljutnának az ágyig, a nők viszont jobban szeretik, ha a férfi csak ezután szánja el magát a nagy lépésre.
„A férfiak hevesebbek lehetnek e tekintetben, de nekik egészen mást jelent a szerelem, mint a nőknek” – mondta el a társszerző, Josh Ackerman, a MIT Sloan Menedzserképzésének marketing adjunktusa.
A kutatók feltételezése szerint az intim kapcsolat előtti érzelmi feltárulkozás az érdeklődést jelzi arra, hogy testileg is kiteljesedjen a viszony, és ez az, amit a férfiak evolúciós értelemben szeretnének elérni, hogy a génjeik továbbításának esélye ne vesszen el. A nők viszont többet veszíthetnek, ha teherbe esnek, ezért jobban szeretik, ha csak az aktus után hallják az áhított szócskát. Ezt erősíti az eredmény is, mely szerint a könnyed és röpke kalandokra vágyó férfiak a szexuális élmény előtt szeretik hallani a vallomást, a hosszú távra tervező nők és férfiak viszont utána.
A fogamzásgátlás és az egyenjogúság ellenére ezek a primitív minták még mindig irányítják a tudatalattit, mondta el Ackerman. A kutatók azt remélik, hogy e viselkedésminták biológiai hátterének feltárása segíthet az emberek számára jobban megérteni a rejtett jelentéseket és motivációkat, melyek gyakran adnak okot félreértésekre.