Czuriga István címzetes egyetemi docens, a debreceni kardiológiai szakrendelés vezetője az MTI-nek azt is elmondta, hogy míg az 1970-es években 15 ezren haltak meg évente akut szívinfarktusban, mára ez a szám felére csökkent.
A szakember szerint ez elsősorban annak köszönhető, hogy javultak az akut ellátás feltételei. Egyrészt létrejöttek a 100 kilométeres körzetben az ország bármely területéről elérhető katéteres laborok, másrészt kiterjedt a preventív (megelőző) gyógyszerek alkalmazása – indokolta a halálesetek csökkenésének okait a főorvos.
Bár – mint hozzátette – e tekintetben magyar csodáról beszélnek, a hazai szakemberek nem ülhetnek ölbe tett kézzel: a példaszerű arányú csökkenés ellenére abszolút számban még mindig többen halnak meg hazánkban szívinfarktusban, mint a nyugat-európai országokban.
A szakemberek – kardiológusok, belgyógyászok, házi orvosok – immár 15. éve juthatnak hozzá a szakterület legfrissebb hazai és külföldi kutatási eredményeihez, alkalmazott terápiás módszereihez a debreceni kardiológiai napokon.
A rendezvény a város legnagyobb orvos kongresszusa: a mostani találkozón több mint ezren tájékozódhatnak például a szívelégtelenség és a magas vérnyomás kezelésének újdonságairól, a szívbetegségek megelőzésének lehetőségeiről, a heveny koszorúér-betegségek katéteres kezelésének és a szív ultrahang-vizsgálatának kérdéseiről – tette hozzá Czuriga István, a kongresszus főszervezője.