2024. December 25. szerda
A kutatók szerint a beszédterápia a leghatékonyabb kezelési módszer a szociális fóbiában, vagy más néven szociális szorongásos zavarban szenvedők számára.

A szociális fóbia egy pszichiátriai betegség, aminek következtében a páciensek olyan intenzív félelmet éreznek a különböző szociális helyzetekkel kapcsolatban, hogy az már a napi teendőik elvégzését is ellehetetleníti. A leggyakoribb kezelési módszerei a beszédterápia, valamint a szorongáscsökkentő és antidepresszánsz szerek szedése. "A szociális fóbia több egyszerű félénkségnél - nyilatkozta Evan Mayo-Wilson, a Johns Hopkins Bloomberg közegészségügyi tanszékének munkatársa - Az ebben a betegségben szenvedők életét komolyan megnehezítheti a betegség. Barátságok mehetnek tönkre, és a betegek sokszor az előléptetést is visszautasítják a munkahelyükön, ha az fokozott szociális interakcióval jár."

A mostani kutatás során a tudósok a különböző kezelési módszerek hatékonyságát hasonlították össze úgy, hogy megvizsgálták 101, 1988 és 2013 között készült tanulmány adatait. A kutatásban így összesen 13.000 páciens 'vett részt'. A tudósok az adatok alapján kimutatták, hogy a kognitív viselkedésterápia volt a leghatékonyabb kezelési módszer, aminek során a terapeuta megtanítja a páciensnek, hogyan bírkózzon meg a problémás szociális helyzetekkel, és hogyan lépjen túl irracionális félelmein.

A kezelésben nem részesülő páciensekhez képest természetesen a gyógyszereket (szerotonin-újrafelvétel-gátlókat, vagyis SSRI-ket és szerotonin-norepinefrin újrafelvétel-gátlókat, vagyis SNRI-ket) szedők állapota sokkal jobb volt, de a kognitív viselkedésterápia hatékonyság tekintetében messze megelőzte az SSRI- és SNRI-terápiát. A beszédterápiára nem jól reagálók tehát még mindig megpróbálkozhatnak a gyógyszeres kezeléssel, annak ellenére, hogy a legtöbb esetben a mellékhatások legalább olyan komoly gondokat (nyugtalanság, szexuális zavarok) okoznak, mint a betegség maga. A kognitív viselkedésterápiának tehát megvan az az előnye, hogy nem jár mellékhatásokkal, és a kezelés befejezését követően sem várható állapotromlás, a gyógyszeres kezeléssel ellentétben. A kutatás részletes leírása a The Lancet Psychiatry című orvosi szaklapban olvasható.


Forrás: Medipress
2014. 10. 03.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés