A Maine Egyetem munkatársai 900, 23 és 98 év közötti férfi és nő agyműködését vizsgálták különböző tesztekkel (verbális, aktív memória, és vizuális-térbeli tesztek). Eredményeik szerint életkortól és más tényezőktől függetlenül minden teszten jobban szerepeltek azok a résztvevők, akik naponta legalább egy pohár tejet fogyasztottak.
A legjobb eredményeket minden teszten azok érték el, akik a legtöbb tejterméket fogyasztották. Az International Dairy Journal című lapban megjelent tanulmány szerint a tejtermékek jótékony hatása akkor is megmutatkozott, amikor más tényezőket (mentális egészség, a szív- és érrendszer állapota, étrend) is figyelembe vettek a szakértők.
Úgy tűnik, a tej eddig ismert jótékony hatásai mellett a mentális hanyatlást megelőző tulajdonságai is lehetnek. Bár további kutatások szükségesek a témában, a szakértők szerint a tej bizonyos hatóanyagai közvetlen hatást gyakorolhatnak az agyműködésre és lassíthatják vagy akár meg is előzhetik a neuropszichológiai zavarok kialakulását.
A 2010-es Amerikai Étkezési Irányelveket összeállító tudósok napi egy-két pohár zsírszegény vagy zsírmentes tej fogyasztását ajánlják, ebből ugyanis hozzájuthatunk kilenc fontos vitaminhoz és tápanyaghoz, köztük a kalciumhoz és a D-vitaminhoz is.