2024. November 16. szombat
Az ünnepi izgalmak közepette hajlamosak vagyunk elfelejteni a hosszú éjszakákat és a fakó téli időszakot – holott a java még mindig hátravan.

A szakma szezonális depresszióként (SAD) tartja számon a fénymegvonásból fakadó hangulatzavar jelenségét. Az Egyesült Királyságban minden 30., összesen kétmillió ember szenved a csökkent érdeklődéstől, motivációtól, a koncentrációhiánytól, és a rossz alaphangulattól, amely alapvetően befolyásolja a mindennapi életvitelüket – náluk a tünetek az év csupán ezen szakában jellemzőek. Mindazonáltal, a szakértők tippeket adnak a szenvedések enyhítésére.

Egyes antidepresszáns hatású szerek javítják a hangulatot azzal, hogy megnövelik az agyban a boldogságot hordozó kémiai anyagok relatív szintjét. A legnépszerűbben a szerotonin visszavételét gátló készítmények, például a fluoxetin, a citalopram, és a szertralin. Azonban a használat előtt mindenképp orvossal kell konzultálni!

2. A szerotonin szintjének direkt növelése szintén szakorvosi feladat lehet. A legellentmondásosabb módszer hívői szerint tápanyagunk számos összetevőt alkalmaz, mely a szerotonin előállítását gátolja meg. Az egyik alapanyag, az 5-hidroxitriptofán (5HTP) pótlásával megint elérhetjük a megfelelő egyensúlyt. A Neuropsichology oldalain közölt metaanalízis szerint a fókuszba vont 17 tanulmány közül 13 esetben találták úgy, hogy az 5HTP csillapítja a szezonális depressziót.

3. D-vitaminos táplálék-kiegészítők. A D-vitamin napfény hatására képződik, emellett étrendünkkel is beviszünk, de sajnos nem elegendő mértékben. Ausztrál kutatók kimutatták, hogy a D-vitamin bevitele a téli depresszió tüneteit is csillapítja.

4. Fényterápia. Kapható számos mesterséges fénykibocsájtó eszköz, mely a napfény hatásait képes utánozni. Ezek a fényforrások stimulálják az agy belsejében elhelyezkedő fényérzékeny struktúrát, ami a szerotonin felszabadításához vezet.

5. Végezetül a legegyszerűbb, legemberibb, tökéletesen ártalmatlan pszichoterápiai módszer: Ha nem tudjuk legyőzni, beszéljük ki magunkból! A Vermonti Egyetem 2005-ös tanulmánya szerint 50-60 perces terápiás beszélgetés az esetek 80 százalékában hatékony.


Forrás: Medipress
2014. 01. 07.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -