2024. December 14. szombat
Szövődmények -  Lelki terhek, egyéni katasztrófák
Az orvostudomány szempontjából az elhízás annyira fontos, amennyire az egészséget veszélyezteti. Statisztikai adatok alapján az elhízás jelentősen növeli a halálozási arányszámot. Ez egyrészt direkt hatások következménye, másrészt a kialakuló egyéb betegségekkel magyarázható; ugyanis az elhízottak gyakrabban szenvednek olyan betegségekben, melyek önmagukban is növelik az adott népességcsoport halálozási rátáját.

Szövődmények

1. A szív- és érrendszeri káros hatások

A testsúly növekedése számos olyan következménnyel jár, mely a szívre nagyobb megterhelést ró, nő a sejten belüli és sejten kívüli folyadék mennyisége, fokozódik a vér mennyisége, nő az oxigénfogyasztás. A tartósan fennálló terhelés következtében a szív megnagyobbodik, vastagsága nő. Ez megerősíti azt a régi megfigyelést, hogy a szív súlya általában egyenes arányban nő a test súlyával. A folyamatok végeredményeként szívelégtelenség alakulhat ki. Kövérség betegség

A keringési okból bekövetkező egyéb változásokat tovább súlyosbítják az elhízásból fakadó további következmények: a légzési zavarok, a magas vérnyomás, a vérzsírok emelkedése, a cukorbetegség, a koszorúér-elmeszesedés szívműködést károsító hatásai.

2. Magas vérnyomás

Az elhízottak körében gyakoribb megbetegedés, és a magas vérnyomásosak is gyakrabban elhízottak, mint a normál súlyúak. Tovább erősíti az összefüggést, hogy a testsúly csökkentésével csökken a vérnyomás is. Nincs azonban jól kimutatható összefüggés a vérnyomás-emelkedés mértéke és az elhízás súlyossága között sem. Gyakran nagyon elhízott emberek vérnyomása csak kismértékben, míg kevéssé elhízottaké nagymértékben emelkedik. A magas vérnyomás kialakulásának okai: a megnövekedett vérmennyiség, a nagyobb nátriumbevitel, a hormonok többlettermelése stb. Fontos, hogy a magas vérnyomás nemcsak önmagában, hanem a súlyos következményeivel is rontja az elhízott állapotát, így például az agyvérzéses bénulásokkal, a szívelégtelenséggel vagy pedig a koszorúér-elmeszesedéssel.

3. Légzőrendszerünk

Légzésfunkciós vizsgálatokból kiderül, hogy maga a légzés több munkát, több energiát igényel, valószínűleg a hasi és mellkasi zsírszövet növekedése miatt. Sokat idézett szövődmény az úgynevezett Pickwick-szindróma: a nevet Charles Dickens Pickwick Klub című regényének egyik testes szereplője, a kövér Joe után kapta. Az ilyen emberek állandóan álmosak, aprókat lélegeznek, bőrük, szájuk színe szederjes lila. Az aluszékonyság számos sajátos formáját Dickens igen szemléletesen írta le. Kezelés nélkül azonban az ilyen betegeknél a légzési elégtelenség hirtelen halálhoz vezethet, tüdőembólia alakulhat ki. A másik fontos eltérés, melyhez az elhízás vezet, a felső légúti hurutra való fogékonyság.

4. A tápcsatorna károsodásai

Igen gyakoriak a gyomortáji fájdalmak, feszülés, emésztési panaszok, böfögés, puffadás, néha még rekeszsérv is kialakul. Gyakori a zsírmáj, mely a vérvételek során a májfunkciós eltérésekben mutatkozik meg. A leggyakoribb azonban az epekövesség, mely az állandó emésztési panaszok miatt epehólyag-gyulladást okozhat, s műtétre lehet szükség. Persze a műtéteknek az egyéb betegségek, illetve szervrendszerek állapota következtében nagyobb a rizikója is.

5. Cukorbetegség

A túlzott kalóriabevitel miatt nő a vérben a glükóz szintje; emiatt fokozódik a hasnyálmirigy inzulin nevű hormonjának kiáramlása; ennek rendszeres ismétlődése miatt végül is kimerülnek az e hormont termelő sejtek; nem képződik több inzulin a szervezet számára; kialakul a cukorbetegség. Ha a folyamat nem ilyen előrehaladott, a bevitt kalóriamennyiség csökkentésével, a diétával, a testsúly csökkentésével a folyamat visszafordítható.

6. Mozgásszervek

Az ember támasztó szöveteinek teherbíró képessége a normál testsúlyra van méretezve, így a tartós megterhelés károsítja az ízületeket, sőt az egész csontrendszert is. Ez főként a gerincben, a csípő- és térdízületekben jelentkezik, és gyakran alakul ki lúdtalp is. A fokozott súly miatt jelentkezik a visszerek tágulata is. Végül pedig érvényesül az ördögi kör: a nagyobb testsúly miatt a mozgás nehézkes, a még kevesebb mozgás miatt pedig tovább nő a testsúly.

7. Kapcsolat a női hormonrendszerrel

A nőknek megváltozhat a menstruáció szabályossága, s fiatalabb korban jelentkezik az első menzesz. Általában a teherbe esés is nehezebb az átlagosnál, terhességi-szülési szövődmények is gyakrabban alakulnak ki. Minél nagyobb az anya testsúlya, a magzat súlya is annál nagyobb lehet, aminek számos negatív következménye lehet.

Lelki terhek, egyéni katasztrófák

Láthatjuk tehát, hogy a testsúly növekedése nemcsak esztétikai probléma, hanem súlyos egészségkárosodást is okozhat. Nem beszéltünk itt a kövér emberben oly gyakran kialakuló kisebbségi érzésről, a társadalomból való kirekesztettségről, az így rárakodó pszichés problémákról, melyek legvégső elkeseredettségben akár öngyilkossághoz vezethetnek. Megéri azonban a keserves küzdelem a kilók ellen. Akár a gyakori fogyókúrák, akár az egyéb praktikák mindenféleképpen előnyösek a testnek éppúgy, mint a léleknek.

Ne feledkezzünk meg viszont arról, hogy a sokféle fogyókúrás recept előtt kérjünk tanácsot orvosunktól, tájékozódjunk egészségi állapotunkról, mely nagymértékben meghatározza, milyen módszerhez folyamodhatunk. Lehetőség van kórházi körülmények között is fogyásra, és arra alkalmas egyéneknek a gyógyszeres terápia is rendelkezésére állhat.

A fogyókúra alapja és lényege azonban a mozgás és a diéta. És ne felejtsük el: attól hízunk, amit megeszünk vagy megiszunk!


Szerző: Dr. Jakab Csilla

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés