2025. Január 08. szerda
A dializált vesebetegek döntõ többsége vérszegénységben (anémia) szenved. Az õ életüket könnyíti az a szeptember 1jétõl életbe lépett változás, mely szerint a vérszegénység kezelésére szolgáló gyógyszerek átkerültek az ellátást sokkal rugalmasabbá tévõ patikai forgalomba. Emellett pedig új, vörösvértestképzõdést segítõ készítmény jelent meg a piacon.

Az anémia súlyos betegség, amelyet vesebetegség esetében a vörösvértestek számának általános csökkenése jellemez. A vörösvértestek (vvt) vörös, vastartalmú anyagot, hemoglobint (Hb) tartalmaznak, amelyek feladata az oxigén eljuttatása a tüdõbõl a test szöveteihez.

Vérszegénységrõl akkor beszélünk, ha a vér Hbszintje a normális érték alá esik, így a testszövetek a kielégítõ mûködésükhöz szükségesnél kevesebb oxigénhez, következésképpen kevesebb energiához tudnak csak hozzájutni. A vérszegénységben szenvedõ beteg – a szövetek elégtelen oxigénellátása miatt – nagyon fáradékonnyá válik, számára akár a leghétköznapibb tevékenység is nehézségekbe ütközhet. Ez a tünet betegek életminõségét jelentõsen befolyásolja.

A dializált betegek túlnyomó többsége szenved vérszegénységben is, ami a vesemûködés elégtelensége miatt alakul ki. A beteg vesék ugyanis nem képesek a vörösvértestek termelõdéséhez szükséges mennyiségben termelni a képzést stimuláló anyagot, ezért a vesebeteg ennek mesterséges pótlására szorul.

Az új készítményt 2001 júniusában törzskönyvezte az Európai Gyógyszertörzskönyvezõ Hatóság (EMA) veseelégtelenség során fellépõ anémia (vérszegénység) kezelésére mind a vesepótló, mind a dialízis terápiában még nem részesülõ betegek részére. Késõbb az indikációs kör kibõvült az anémia kezelésére kemoterápiával kezelt, nemmyeloid eredetû, rosszindulatú daganatos felnõtt betegekre is. Az új termék megjelenése nem pusztán a terápiás paletta bõvülését jelenti, hanem ritkább – egyes betegek esetében akár havonta egyszeri – adagolása javítja a betegek életminõségét.

2005. október 28.


2006. 09. 06.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés