A statisztikák szerint Magyarországon a hozzátartozója erőszakos magatartása következtében átlagosan minden harmadik napon meghal valaki, a családon belüli erőszak gyermekáldozatainak száma pedig havonta legalább egy.
Európa 11 országában szigorúan tilos a gyerekek mindenfajta testi fenyítése. Nálunk nem. Magyarországon évente 20-40 gyermek hal meg bántalmazás következtében. Azoknak a számát pedig felbecsülni sem tudjuk, akiknek életre szóló sérülést okoz a fizikai és lelki bántalmazás.
-------------------------------------a cikk lentebb folytatódik------------------------------------------
Legyen lapos a hasa!
A legtöbb ember a hasára hízik, és gyakran egy sikeres fogyókúra után sem tűnnek el a hasi zsírpárnák, az úszógumik.
Itt egy jó kis haslaposító koktél! Megnézem >>
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Míg az orvosok korábban évente csupán egy-két alkalommal találkoztak a kórházakban egyértelműen bántalmazásra utaló sérülésekkel, ma már hetente többször látnak el olyan kis betegeket, akik a saját szüleik agresszivitása miatt szorulnak orvosi segítségre. Égésnyomok, kék foltok, végtagtörések, koponyasérülések árulkodnak a kisgyerekek bántalmazásáról.
A helyzet azonban sokkal rosszabb annál, mint amit a statisztika sugall. A családokban előforduló brutalitások áldozatai ugyanis igen gyakran rejtve maradnak mindenfajta felmérés elől. Egyrészt, mert képtelenek a családon belüli brutalitást bűncselekményként érzékelni, másrészt joggal tartanak az "agresszor" bosszújától. Sokszor az áldozat egyszerűen letagadja a bántalmazást, például azért, hogy megőrizze a család egységét vagy azért, mert mind lelkileg, mind anyagilag kiszolgáltatott helyzetben van. Sokszor a "statisztika" számára csak a halál teszi nyilvánvalóvá, hogy brutalitás áldozata lett valaki.
A családon belüli erőszaknak a résztvevők személye szerint három megnyilvánulási formáját írja le a pszichológia. Az egyik a házastársak közötti, a másik a gyermek elleni, a harmadik pedig a családban élő idős személy elleni erőszak. Ez azonban nem kizárólag fizikai bántalmazás: lehet lelki gyötrelem okozása is. A fizikai bántalmazásra soha nincs elfogadható mentség, és a megiázás, a pszichológiai kínzás már önmagában is "családon belüli erőszaknak" minősül, nem beszélve arról, hogy sokszor megelőzi a fizikai erőszakot. Valamint ne feledjük, hogy igen gyakran találkozunk a gondoskodás elmulasztásával, a gyermek vagy az idős családtag végzetes elhanyagolásával, ami szintén a családon belüli erőszak fogalomkörébe tartozik.
Léteznek bizonyos "hagyományok", amelyek egyes társadalmi csoportok számára ma is "előírják" a családtagok bántalmazását (pl.: "Engem is vert az apám, ennek köszönhetem, hogy tisztességes ember lettem'). Sajnos az alkohol- és a drogfüggőség is kiválthatja a brutalitást, de az is, ha az erőszak előfordult már valamelyik családtag családjában. Számos pszichológiai vizsgálat bizonyítja, hogy az a gyermek, aki családjában a szülői agresszivitás rendszeres áldozata, illetve ismétlődően szemtanúja a szülei közötti erőszakos viselkedésnek, felnővén maga is agresszívvá válik a családban, amelyben él. Hiszen az ember gyereke utánzással tanul, amióta világ a világ! Ez persze nem törvényszerű. A vizsgálatok szerint megóvhatja a gyermeket attól, hogy felnőttként agresszív legyen, például a tanárok támogató, védelmező magatartása vagy a családhoz közel álló felnőttek fellépése a bántalmazott gyermek érdekében.
A szülők erőszakhoz való viszonyulása szintén szerepet játszhat a családon belüli erőszak megjelenésében. Ha a szülők lőfegyvert tartanak otthonukban, az növelheti a gyilkosság kockázatát (hányszor halljuk a hírekben!), és a véres akciófilmek is befolyásolhatják a gyermek erőszakhoz való viszonyulását, de magát az agresszív viselkedést is. Természetesen nemcsak a társadalom hat a családra, de a család is a társadalomra. Az áldozat, valamint a család számára az erőszak súlyos és tartós fizikai, pszichológiai károkat okoz.
Az idén végre ez is megszületett. A tervezet szerint a jövőben köteles lesz a közösen használt lakást elhagyni és távol maradni a családtagjai munkahelyétől, iskolájától az, akivel szemben erőszakos cselekedete miatt elrendelik az úgynevezett távol tartást ha az Országgyűlés elfogadja az erről szóló törvényt. A jogszabály 2005. július 1-jén lép hatályba.
A rendőrség azonnal végrehajtandó távol tartásról intézkedhet, legalább ötés legfeljebb tíznapos időtartamra de ez maximum 20 nappal meghosszabbítható. Ez ellen az érintett a közléstől számítva három napon belül fellebbezéssel élhet, amelyet a bíróság szintén három napon belül mérlegel. A bíróság viszont polgári peres eljárásban legfeljebb hat hónapra rendelheti el a távol tartást, amely további három hónappal hosszabbítható meg. A tilalom nem vonatkozhat az érintett munka, tanulmányi vagy vallása gyakorlására szolgáló helyére. Ha valaki megsérti a távol tartás tilalmát, akár 100 ezer forintos pénzbírsággal is sújtható.
Eszter ambulancia
Telefon: 4669872 Cím: 1026 Budapest, Szilágyi Erzsébet fasor 35 I./8 B., Pf.: 41.
Az ambulancia kiemelt figyelmet fordít a jelentkezők adatainak védelmére és személyiségi jogai tiszteletben tartására: a bizalmi elv alapján a munkatársak tudomására jutott valamennyi tény, körülményt titokként kezeli. Az ambulancia egy bérelt lakásban működik, ez sokak számára barátságosabb, mint egy kórház pszichiátriai osztálya.
Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (OKIT)
Telefon: 06/80-20-55-20 (éjjel-nappal)
www.bantalmazas.hu
e-mail: okit@csbo.hu
Az ország egész területéről ingyenesen hívható Telefonszolgálat a hozzátartozók közötti erőszak (párkapcsolati erőszak, a gyermekbántalmazás, illetve a háztartáson belül a rokonok, családtagok által elkövetett erőszak), prostitúció- és emberkereskedelem áldozatainak segítésével foglalkozik.
Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület (NANE)
Bántalmazott nők és gyerekek segélyvonala: 0680/505101 Hívható: hétfő, kedd, csütörtök és péntek 18-22 óra illetve szerda 12-14 óra között.
A NANE 1994 januárjában alakult azzal a céllal, hogy segélyvonalat indítson bántalmazott nők részére. A segélyvonalra, amely mind a mai napig az egyetlen célzott telefonos szolgáltatás e téren, immár nyolcadik éve érkeznek a hívások az ország minden részéről.
Caritas lelkisegély Szolgálat
Telefon: 0680/505503 Hívható: este 6 és reggel 6 között
A Caritas telefonszolgálat már 11. éve működik. 2000. május 1-jétől bővült az elérhetősége, a korábbi négynapos ügyelet helyett ma már a hét minden napján, 12 órás időtartamban várják a rászorulók hívásait. A szolgálat katolikus szerrezet, és a szakma szabályai szerint anonim.