Csak semmi pánik!
A pánikrohamÚjabban a pánikbetegséghez besorolt funkcionális rosszullét a mentőorvosi gyakorlatban a sűrűn előforduló esetek közé tartozik. Erről a kórképről akkor beszélünk, ha a panaszok hátterében lelki, nem pedig organikus (azaz nem szervi) eredetű betegség mutatható ki. A pácienssel folytatott beszélgetés során fény derülhet a kiváltó okokra: családi vagy munkahelyi problémák, anyagi gondok, esetleg az egyedül élők félelme, de kiválthatja a jelenséget a túlhajszolt életvitel is. Ennek megoldása sokszor csak pszichológus, pszichiáter segítségével érhető el, vagy az életmódbeli változások hozzák meg a kívánt eredményt.
A helyszínre érkező mentőorvos a heveny rosszulléttel találkozik. Ilyenkor a betegek légzési vagy szívpanaszok miatt kérnek segítséget. A mellkasi problémák általában erős szívdobogásérzésből, szapora szívverésből, esetleg szúró fájdalomból állnak. Igen gyakori panasz a torokban fellépő gombócérzés és a végtagok zsibbadása. A legijesztőbb tünet a beteg és a környezete számára, amikor a rosszullét "fulladás" képében jelentkezik. Ez természetesen nem fulladás mint azt már említettük, ez nem szervi eredetű tünet , mégis így éli meg a beteg, és valóban nagyon rosszul érzi magát. Levegő után kapkod, és nagyokat, szaporán sóhajt.
Az effajta nehézlégzés (hiperventilláció) rendszerint nyugalomban, unalmas órákban jelentkezik. Amint leköti figyelmét valami, a panasz különösebb beavatkozás nélkül megszűnhet. Fontos tudni, hogy az ilyképpen kialakuló légszomj bármilyen kínzó érzést is kelt ártalmatlan dolog. Jellemző, hogy tünet közben a beszéd nem akadályozott, a bőrszín sem változik (ezzel szemben, egy szervi eredetű fulladásnál pl. egy súlyos asztmás rohamnál a fuldoklóval nem lehet szóba elegyedni, bőre verejtékes, sápadt vagy lila).
A levegőkapkodás következményei
A szapora levegővétel egy idő elteltével kóros állapothoz vezet. A vérben feldúsul a széndioxid, ezáltal vegyhatása lúgossá válik, ami az ionizált kalciumkoncentráció csökkenését eredményezi. Ez az oka, hogy néhány esetben a kézujjak görcsben állnak, amit "szülészkéznek" nevezünk. Úgy kell ezt elképzelnünk, mintha az öt kinyújtott ujjunkkal egy pontra összehúzva egy apró golyót tartanánk.
A tünet megszüntetése aránylag egyszerű: a figyelem elterelésével, beszélgetéssel, nyugodt légzéssel, esetleg enyhe nyugtató adásával gyors javulás érhető el. Különösnek és talán rémisztőnek tűnik az ún. "zacskós gyógymód", ami a legtöbb esetben a leghatékonyabb. Ilyenkor a beteg egy zacskóba fújja ki, majd lélegzi vissza ugyanazt a levegőt. A rövid, mindössze egy-két perces "művelet" eredményeként a vérben helyreáll a széndioxid koncentráció, s a kellemetlen tünetek hamarosan elmúlnak. A csökkent kalcium pótlására csak ritkán van szükség. utazásra.
Mint láttuk ezek az akut rosszullétek jól kezelhetők, de ne feledjük, hogy a fent leírt tünetek súlyos szervi eredetű (szív, tüdő stb.) betegségek jelei is lehetnek, így a diagnózis felállítását mindenképpen bízzuk orvosra.