A gomba elszaporodását a környezeti és örökletes tényezőkön kívül az egyén hibás táplálkozási szokásai is előidézik. Hajlamosító tényezők a heveny betegségek, meghűlés, láz és gyulladásos megbetegedések kezelésére használt antibiotikumok, gyulladáscsökkentők. A candidiasis kialakulásának egyik jelentős oka a kiegyensúlyozatlan étrend.
Tünetei rendkívüli ételérzékenységben jelentkeznek, étkezés utáni puffadással, gázképződéssel, depresszióval, energiahiánnyal, gyengeséggel járhat, de akár penészként is előfordulhat, például a szájban.
------------------------------------------------------HIRDETÉS-------------------------------------------
Légkeveréses Halogén Főzőkészülék:
38 800 Ft HELYETT 15 990 Ft!
Akár zsír vagy olaj nélkül is süthetünk benne. Füst- és szagmentes!
Megnézem a légkeveréses halogén főzőkészüléket >> --------------------------------------------------------------------------------------------------------------Általában máj-, lép- és emésztőrendszeri betegségként írják le; ilyenkor a szervezetben a fontos emésztőenzimek hiánya miatt a vércukorszint csökken, és ennek nyomán következnek a gyomor- és bélrendszeri tünetek. A candidiasis kezelésében fontos az emésztés helyreállítása, az étrendi kiegyensúlyozatlanság megszüntetése.
A Candida túlszaporodását a szervezet hiányos fehérjemérlege is elősegíti, éppúgy, mint a túl zsíros vagy természetellenes ételek fogyasztása, illetve a túl sok hideg és nyers táplálék.
A szervezetünkben együtt élő káros és hasznos mikroorganizmusok, mikrobák, azaz baktériumok és gombák egyensúlyát táplálkozásunkkal is fenn kell tartanunk. Nem célszerű viszont közvetlenül a hasznos mikrobák fogyasztásával helyreállítani az egyensúlyt: inkább táplálékainkat kell úgy összeállítanunk, hogy ezzel biztosítsuk életfeltételeiket a szervezetünkben.
Étrendünkben helyre kell állítanunk a hideg és meleg ételek ésszerű arányát. Ajánlatos a nagy tápértékű gabonafélék fogyasztása, mint a köles, barna rizs, rozs, búza, kukorica, zab és árpa. Ezeket áztatás után alaposan megfőzve fogyasszuk, kiegészítve hüvelyesekkel, mint például a lencse, sárgaborsó, szójabab, csicseriborsó. A szóját szójatúróként, tofuként is fogyaszthatjuk, például barna rizsből készült kásával.
Nélkülözhetetlen az energiahiány pótlásához a megfelelő étrendi zsiradék. A telített zsírok helyett válasszuk inkább a telítetleneket, mint amilyeneket például a lazac és a makréla tartalmaz.
A kiegyensúlyozott étrend természetesen tartalmazzon húst és erjesztett tejtermékeket is, továbbá nagyobb mennyiségű zöldségfogyasztás is szükséges. Ez utóbbiak közül a candidiasis megelőzése szempontjából fontosak a spenót, a tökfélék, a petrezselyemgyökér és levél, ami nemcsak az emésztést segíti, hanem természetes antibiotikus hatású és gyulladáscsökkentő is, éppúgy, mint a káposztafélék.
A húsfélék közül a vörös húsok fogyasztása előnyös, mert ezek telítetlen zsírsavtartalma magasabb, mint a fehér húsoké. Fontosak a vastartalom és a B-vitamin (különösen a B2 vitamin) miatt is. Ajánlatos a gyömbérrel, fokhagymával és rozmaringgal elkészített marhahús, birkahús rendszeres beiktatása étrendünkbe. A nagyobb arányú halfogyasztás mellett szárnyas húsokat is ehetünk: liba- és kacsahúst.
A tejtermékek közül igen jótékony hatású az ízesítetlen natúr joghurt és az élőflórás kefir. A sajtfélékből is a természetes erjesztésű és érlelésű sajtokat helyezzük előtérbe (gomolyatúró, Óvári, Anikó, Pannónia, Feta, Edami és a brindzafélék) a sokszor nyálkahártya-allergiát is okozó krémsajtokkal szemben.
A fűszerezéshez feltétlenül használjunk rozmaringot, sáfrányt vagy kurkumát, gyömbért, köményféléket (elsősorban római köményt), bazsalikomot a baktériumellenes hatása miatt; valamint curryt és koriandert.
Nagy türelemmel és fokozatosan kell végezni az emésztés helyreállítását, ügyelni kell arra, hogy mindent alaposan főzzünk meg, és semmit ne fogyasszunk nyersen.
Kerüljük viszont a nem szezonális gyümölcsöket és a tejet – ez alól csak a kecsketej kivétel. Előfordulhat, hogy a teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztása a tünetekben átmeneti rosszabbodást okoz, de ennek elmúltával gyors javulás fog bekövetkezni.
Az energiahiányt és a kimerültséget, valamint a magas koleszterinszintet a zab fogyasztásának rendszeres beitatásával elkerülhetjük: használjunk zablisztet, zabkorpát, zabpelyhet, és időnként egészítsük ki a zabot árpával, mellyel a szervezet méregtelenítését fokozzuk.
A barna rizs mellett fogyasszunk vadrizst is, a finomított lisztek helyett használjunk tönkölybúzalisztet vagy hajdinalisztet.
Táplálkozás-élettani szempontból helytelennek tartom, ha a bélflóra regenerálódása érdekében elhagyjuk az élesztővel kelesztett kenyérféléket; sőt B-vitamin-szükségletünk kielégítésére fogyasszunk sörélesztőt.
A finomított cukrok helyett részesítsük előnyben a melaszos barna cukrot, a mézet, a juharszirupot, a szőlőcukrot.
Nagy antioxidáns tartalmú élelmiszerek fogyasztása is fontos a flavonoidok miatt, ilyenek a következők: zeller, zellerzöld, spárga, tökmag, borsófélék, szezámmag, fokhagyma.
A-vitamin- és béta-karotin-forrásként fogyasszunk sárgarépát, feketeribiszkét, fekete áfonyát, fekete szedret, sütőtököt, és szilvaféléket.
Szervezetünk erősítésére használjunk homoktövis- vagy borágóolajat, illetve borágót mint fűszernövényt, valamint busaolajat. Igyunk ánizsos ginszeng teát.
A fenti ajánlások leírásakor általános étrendi javaslatokat állítottam össze a candidiasis gyógyításának elősegítésére, de fontos, hogy mindenkinek a saját életmódjához és táplálkozási szokásaihoz legközelebb álló étrendi terápia kerüljön összeállításra, amelyben egyedileg is fel vannak sorolva a számára kötelezően elhagyandó élelmiszerek.
Dr. Duschanek Valéria
táplálkozás-biokémikus