2024. December 23. hétfő
Ellenálló szalmonella, gyenge szervezet -  A megelőzés
Madártej, krémes sütemények, majonézes saláták: a tojással készült élelmiszerek leginkább nyáron jelentenek veszélyt, hiszen a tojás és bizonyos egyéb élelmiszerek egy ismert és nagyon kellemetlen kórokozó, a szalmonella melegágyai lehetnek. Magyarországon évente több tízezren betegednek meg szalmonellafertőzés miatt.

Ellenálló szalmonella, gyenge szervezet

A kórokozókat célzott antibiotikumkezeléssel gyorsan el lehet pusztítani, azonban sok kórokozó, köztük bizonyos szalmonellatörzsek, speciális rezisztenciát (ellenálló képességet) fejlesztettek ki a legtöbb ilyen gyógyszer ellen.

szalmonella Az ellenállóképes törzsek ezzel jóval komolyabb egészségügyi kockázatot jelentenek, mint a többi szalmonellák. Ennek a jelenségnek fő oka az antibiotikumok mezőgazdasági alkalmazása: a tyúkok és a haszonállatok már megszokták a hatóanyagot. Testükben a kórokozók idővel úgy megváltoznak, hogy túlélik az antibiotikumokat. Ha ezek a táplálkozással a szervezetbe kerülnek, a szalmonella a legenyhébb esetben hasmenést és hányást okoznak.

Az egészségileg nem stabil személyeknél, valamint gyermekeknél és idős embereknél ehhez láz, gyomorgörcsök és bélgyulladások járulnak. Szélsőséges esetekben a fertőzés életveszélyes lehet. Elsősorban a nyers tojás, nyers tej, nyers hús, szárnyas, a tenger gyümölcsei és a vadhús hajlamosak a szalmonella terjesztésére. A gondos higiénia az ezekkel az élelmiszerekkel való bánással a minimumra csökkenti a fertőzés kockázatát.

A megelőzés

A szalmonellafertőzés megelőzéséhez elengedhetetlen néhány alapvető konyhahigiéniai szabály betartása:

• A rizikó-élelmiszereket, mint nyers tojás, nyers hús, szárnyas, tenger gyümölcsei és vadhús, az egyéb ételektől – pl. saláta vagy gyümölcs – elkülönítve kell tárolni.
• A nyers tojást nem szabad 2 hétnél tovább tárolni, és addig is csak 6 fok alatt.
• A mélyhűtött élelmiszereket a hűtőszekrényben kell felengedni. El kell kerülni, hogy a csepegő víz, pl. a csirkéről, más élelmiszerre csepegjen.
• A szalmonellafertőzésre hajlamos élelmiszereket csak jól lemosható alátéten (pl. műanyag konyhadeszkán) szabad feldolgozni.
• A rizikó-élelmiszereket mindig át kell sütni.
• A darált húst az elkészítés napján fel kell használni vagy meg kell sütni.
• A konyhagépeket és kezünket a rizikó-élelmiszerek feldolgozása után alaposan meg kell tisztítani és forró vízzel öblíteni.
• Étteremben le kell mondani a majonézről, vagdaltról, véres steakről, tejes fagylaltról, tiramisuról és egyéb nyers tojás tartalmú desszertekről, ha kétség merül fel a szakszerű tárolás és feldolgozás iránt.


Szerző: Kövesi Ervin
Gyógyhírek
/A Heim Pál Gyermekkórház havilapja/

 


Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés