2025. Január 19. vasárnap
A mélyvénás trombózis nemtől függetlenül bárkinél felléphet, mégis a nők valamelyest rosszabb helyzetben vannak, mivel náluk a kívülről bevitt, illetve a terhességgel együtt járó hormonlöket miatt nagyobb rá az esély. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája megosztotta, mikor és hogyan segítenek hozzá a hormonok a vérrögök kialakulásához.

Terhesség

A várandósság során olyan változások mennek végbe a szervezetben, melyek a magzat egészséges fejlődését, a terhesség megtartását és a szülést hivatottak támogatni. Az egyik ilyen változás az, hogy a vér alvadékonysága fokozódik (számos laboratóriumi érték változik és bizonyos -nem várandós asszonyoknál kórosnak számító adatok terhességben nem kórosak, csak oda kell rájuk figyelni).

Amit minden kutyásnak látnia kell > > > 

Hogy el lehessen kerülni a szülés során a nagyobb vérvesztést, a terhesség alatt – és a szülést követő 6-12 hétben- nagyobb a trombózis esélye, melynek fellépését még tovább fokozza a növekvő méh és a magzat, melyek nyomást gyakorolhatnak a medence vénáira.

Mindezeken kívül érdemes megemlíteni még – mint provokáló faktort- a mozgáshiányt is, melybe a legtöbb kismama beleesik. Pedig a várandósság alatt is igen fontos a rendszeres testmozgás, hiszen így elkerülhető (vagy csökkenthető) többek között a nagyobb súlyfelesleg, a terhességi cukorbetegség, a preeclampsia/eclampsia, valamint egyéb szövődmények fellépése, ráadásul ezáltal a test vérellátása is fokozódik. „Terhesség alatt a mélyvénás trombózis kialakulásának kockázata 4x, szülés után pedig 14x magasabb, mint terhességen kívüli állapotban. Ezért fontos, hogy a kismama fokozottan ügyeljen életmódjára, ismerje a trombózis és a tüdőembólia tüneteit, továbbá fokozott trombózishajlam esetén egyeztessen orvosával, hogy kell-e LMWH terápiát alkalmaznia”- mondja prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

Öko és 3D - a bőrödön is hordhatod>>>

Fogamzásgátló tabletták és egyéb hormonális fogamzásgátlók

A nem kívánt terhesség ellen sokan különböző hormonális készítményekkel, eszközökkel védekeznek. Azonban ezeknek komoly hátulütőjük van: az arra hajlamosaknál trombózist válthatnak ki, mivel fokozzák a véralvadást. „A fogamzásgátló tabletták magas hormontartalmuk miatt erősen befolyásolják a véralvadási folyamatot, méghozzá az ún. antitrombin fehérje szintézisének gátlásával, valamint a fibrinolízis gátlók gátlásával. A hormonális fogamzásgátlók óriási jelentőségűek a nők szabadság/felszabadulása tekintetében, méltán tarthatjuk forradalmi újdonságnak. Erre reagálva a gyógyszergyárak piacra dobták először az első-, majd a második-, végül a harmadik (ma már a negyediknél tartunk) generációs fogamzásgátlókat, melyek már jóval alacsonyabb hormontartalommal bírnak, ezzel együtt pedig kisebb rizikófaktorral kerültek forgalomba. Viszont azt nem árt hozzátenni, hogy érdekes módon az un. negyedik generációs fogamzásgátlóknak már megint magasabb a trombózis rizikójuk”- magyarázza a szakember. Hogy el lehessen kerülni a trombózist, érdemes még a fogamzásgátló tabletta – esetleg egyéb hormonális eszköz- használata előtt trombofília vizsgálaton részt venni (főleg, ha már volt korábban trombózisa és a családban előfordult már), hiszen vannak olyan állapotok, melyek esetén a hormonális fogamzásgátló alkalmazása kifejezetten ellenjavallott.

Klimax hormonterápája

Egyre nagyobb népszerűségnek örvend a hormonterápia a klimax tüneteinek csökkentése érdekében, hiszen így meg lehet szabadulni a hőhullámoktól, a hangulatingadozásoktól, a hüvelyszárazságtól, ráadásul a csontritkulást is lassítja. Igen ám, viszont ösztrogén tartalma miatt ugyanúgy befolyásolja a véralvadást, mint a fogamzásgátló tabletták, így ugyanúgy megnöveli a trombózis esélyét. Éppen ezért még a terápia előtt érdemes trombózis rizikóbecslésen, trombofília vizsgálaton részt venni, hogy kiderüljön, biztonságosan alkalmazható a terápia.


Forrás: Trombózisközpont www.trombózisközpont.hu
2018. 05. 30.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés