2024. November 28. csütörtök
Amennyiben kialakult már valakinél mélyvénás trombózis, úgy a jövőben nagyobb eséllyel lép fel ismételten a probléma, így igen fontos szerepe van a prevenciónak. Hogy minél kisebb legyen a rizikó, több vizsgálatot is érdemes elvégeztetni. Hogy pontosan miket, arról prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája beszélt.

Több ok is meghúzódhat a trombózis mögött

A mélyvénás trombózis okának kivizsgálása igen fontos, mert ezáltal lehet megelőzni, vagy legalább minimálisra csökkenteni egy újabb trombózis kialakulásának lehetőségét. Bár nem minden esetben lehet rájönni, vajon mi is váltotta ki a fokozott vérrög-képződést, ám minél alaposabb a kivizsgálás, annál nagyobb az esélye annak, hogy fény derüljön a mögöttes okokra. Ilyen lehet például jó-vagy rosszindulatú daganat jelenléte (pl. mióma, vastagbélrák), genetikai hajlam (trombofília), bizonyos betegségek (pl. pitvarfibrilláció, diabetes, gyulladásos bélbetegségek, egyes vesebetegségek, régebbi trombózis, rossz véralvadásgátló terápia stb.

Véleményem szerint nagyon jó lenne kivizsgáltatni szűrővizsgálat formájában azokat a 15 év körüli fiatalokat, aki versenysportokban jeleskednek, mert egy trombofilia kiderülése esetén még időben el lehetne tanácsolna őket a versenysportoktól. Így elkerülhető lenne a pálya szélén hirtelen életüket vesztő (többnyire tüdőembóliában meghalt) fiatalok tragédiája., hiszen egy versenysport világszínvonalú űzéséhez, nem 100%os egészség, hanem legalább 300%-os egészség szükségeltetik. A sportvezetőknek sem mindegy, hogy sok millió forintot költve a sportolóra hirtelen minden pénzük elvész egy ilyen tragédiával- mondja prof. Blaskó György.

Legfontosabb vizsgálatok trombózis után

Laborvizsgálatok, genetikai szűrés

Mélyvénás trombózis után elengedhetetlen az alapos vérvizsgálat, melynek során fény derülhet többek között a genetikailag fokozott trombózishajlamra. Ilyen pl. az V-ös faktor Leiden mutációja, az MTHFR mutáció, a Protein S/C alacsony szintje, kevés antithrombin mennyiség. Ezen kívül fény derülhet az olyan állapotokra is, mint az Antifoszfolipid szindróma vagy a Lupus Antikoagulans, továbbá meghatározásra kerül többek között a D-dimer, INR szint, a Prothrombin idő, valamint a homocisztein szint is.

Ultrahang vizsgálat

Duplex ultrahang vizsgálattal szemügyre lehet venni a felületi és a mélyen fekvő vénák állapotát, keringésüket, a vénabillentyűket, az esetleges szűkületet, rögöket. Az eljárás teljesen fájdalommentes, valamint semmilyen káros hatással (pl. sugárterheléssel) nem rendelkezik. Igen fontos vizsgálat trombózis-gyanú esetén, valamint trombózis után, nyomonkövetés céljából is- mondja prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

Nőgyógyászati vizsgálat

Vannak olyan nőgyógyászati állapotok, melyek megnövelik a vérrögök képződésének esélyét. Ilyen például a mióma, ugyanis ez a jóindulatú daganat gyakran okoz trombózist, mivel akadályozza a medencében lévő véráramlás normál útját.

Gastroenterologiai vizsgálat

Érdemes a beteget a bélrendszer gyulladásos betegségei irányában (colitis ulcerosda, Crohn betegség, stb.) is kivizsgálni, mert ezek is fokozzák a trombózis-rizikót.

Onkológiai vizsgálat

A rosszindulatú daganatok gyakran alattomosan alakulnak ki és csak akkor mutatnak komoly tüneteket, amikor már súlyos károkat, esetleg áttéteket okozott a szervezetben. Érdemes tudni, hogy előfordulhat, hogy a mélyvénás trombózis hívja fel a figyelmet a rendellenes sejtek megjelenésére, mivel egyes daganatos sejtsorok anélkül aktiválják az a fibrinképződést, hogy ahhoz a többi alvadási tényezőre szükség lenn. Statisztikák szerint a leukémia, az agydaganat, a petefészekrák, valamint a gyomor/vastagbél/végbéldaganat esetén alakul ki leggyakrabban mélyvénás trombózis.

Kardiológiai vizsgálat

Trombózis után érdemes alapos kardiológiai vizsgálaton is részt venni, mivel a szív működésének problémái is okozhatnak fokozott trombózis-készséget. Ez megnyilvánulhat artériás (pl. szívinfarktus, stroke) és vénás trombózisban (pl. DVT, sinus trombózis) is. Fontos tudni, hogy az olyan állapot, mint pl. a pitvarfibrilláció könnyen vezethet mélyvénás trombózishoz, ezért DVT után célszerű ebben az irányban is vizsgálni a beteget.


Forrás: Trombózisközpont https://www.tromboziskozpont.hu/
2017. 10. 25.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -