2024. December 25. szerda
A pajzsmirigy betegségek diagnózisának felállítása során minden esetben ellenőrzésre kerül a TSH szintje. Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa elmondja, pontosan milyen hormonról is van szó, illetve milyen esetekben kell pajzsmirigy betegségre gyanakodni.

TSH, azaz a pajzsmirigy-serkentő hormon

A TSH meghatározására a pajzsmirigyzavarok gyanúja, illetve kezelése során minden esetben szükség van. Az agyalapi mirigyben termelődő hormon ugyanis a pajzsmirigy hormonjainak termelődését befolyásolja, méghozzá úgy, hogy serkenti a T3 (trijódtironin) és a T4 (tiroxin) előállítását, valamint fokozza a jód felszívódását. Amennyiben a pajzsmirigy hormonjainak mennyisége csökken, az arra ösztönzi a hipotalamuszt (TRH), hogy még több TSH-t termeljen, hogy növekedjen a T3 és a T4 szintje. Ellenkező esetben, amikor túl sok hormon van jelen a vérben, a TSH termelődése csökken. A laboratóriumok a nem fehérjéhez kötött szabad T3-t (FT3), ás szabad T4-et (FT4) adják meg.

Fontos azonban azzal tisztában lenni, hogy a pajzsmirigybetegségek diagnózisának felállításához igen kevés egyedül a TSH szintjének meghatározása, ugyanis a napszak, a stressz, bizonyos gyógyszerek, a várandósság, sőt, még az időjárás hatására is megváltozhat a vérben lévő mennyisége. Viszont amennyiben a normál tartománytól eltérő eredményeket kapunk, az mindenképen felveti a pajzsmirigyzavar gyanúját, ezért ekkor mielőbb szakemberhez érdemes fordulni! Az orvos a paciens tüneteit, a T3, T4 értékeit, valamint a pajzsmirigy szerkezetét, állapotát figyelembe véve már biztonsággal kijelenheti a betegség meglétét. Ezek közül a leggyakoribb zavar az a pajzsmirigy alulműködés, a túlműködés, valamint a golyva (struma), azaz a pajzsmirigy megnagyobbodása. Amennyiben alulműködés áll fenn, úgy a TSH szintje a referenciatartománytól magasabbá válik, ellenkező esetben alacsonyabb lesz.

Milyen tünetek esetén érdemes megnézetni a TSH szintet?

Sajnos a pajzsmirigyzavarok sok esetben igen általános tüneteket produkálnak, ezért gyakran a beteg nincs tisztában állapotával. Pedig a fáradékonyság, az aluszékonyság, rossz közérzet, letargia, elhízás, hajhullás, menstruációs zavarok mind a pajzsmirigy alulműködésére utalhatnak. Ellenkező esetben, vagyis túlműködéskor stressz, álmatlanság, hiperaktivitás, normál étvágy melletti fogyás figyelhető meg a cikluszavarok mellett- mondja dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa, aki hozzátette, hogy a várandósságot, a gyermek fejlődését a TSH normál mennyiségtől való eltérése igen komolyan befolyásolhatja, ezért szintjének meghatározása már a családtervezéskor szükséges!


Forrás: Budai Endokrinközpont
2016. 09. 05.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés