![](/themes/vital_theme/images/ferdevonal_zold.gif)
A potenciálisan halálos tüdőembólia nehézlégzéssel, köhögéssel és mellkasi fájdalommal jár, amit a tüdőartériákban lévő vérrög vált ki. Ez gyakran úgy kerül a tüdőbe, hogy a lábban található rög – teljes egészében vagy részben – felkerül a véráramon keresztül. A tüdőembólia kialakulására olyan tényezők hajlamosítanak, mint a magas vérnyomás, a korábbi szív-érrendszeri betegségek, a dohányzás, valamint a fogamzásgátló gyógyszerek szedése.
![ülés, tüdőembólia, vérrög ülés, tüdőembólia, vérrög](https://www.vital.hu/files/images/i_tudoembolia-verrog-ules.jpg)
Dr. Christopher Kabrhel és munkatársai közel hetvenezer ápolónő életmódjának 18 évig megfigyelése során úgy tapasztalták, hogy akik sokat (több mint heti 41 órát) ültek, kétszer gyakrabban estek áldozatául a vérrögnek, mint azok, akik hetente legfeljebb tíz órát töltöttek el így. Az eredmények úgy is megbízhatónak bizonyultak, hogy más tényezőket – például a testtömegindexet, az életkort és a dohányzást – is figyelembe vettek.
A kutatók arra következtettek, hogy a kevés mozgás és a tüdőben található vérrög megjelenése között közvetlen összefüggés tapasztalható, és remélik, hogy a mozgást népszerűsítő felvilágosító munka hatására csökkenni fog ezen esetek száma. Emellett arra is felhívták a figyelmet, hogy az inaktív életforma többek között magas vérnyomást és szívproblémákat is okoz.