Az egyetem szerdán az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: a kezelésben részesülő betegek többsége elsődleges májtumorban szenved, de olyan is volt köztük, akinél egy máshol kialakult daganat okozott áttétet a májban.
Az egyedi méltányosság alapján támogatott beavatkozásnál katéterrel kontrasztanyagot juttatnak az érbe, majd az érfestésnél megkeresik a daganatot ellátó artériát, és egy speciális beadószerkezettel magát a radioaktív izotópot tartalmazó mikrogyöngyöket juttatnak a daganatba. A daganatsejteket pedig a bétasugárzás pusztítja el. Az eljárás során tehát nincs szükség műtétre, a beavatkozás alatt a beteg egy tűszúrást érez, és egy nap múlva el is hagyhatja a klinikát.
A közlemény idézi Bibok Andrást, az SE onkointervenciós részlegének szakorvosát, aki elmondta, ezeknek a pácienseknek hosszú távon a májátültetés hozhat gyógyulást, az izotópos beavatkozással a kialakult daganat méretét tudják csökkenteni, amíg a transzplantációs listán rájuk kerül a sor.
Az Ittrium-90 Kanadából, a Holmium-166 Belgiumból - Csehországon keresztül - érkezik a klinikára, ahol több szakterület együttműködésében - többi között a nukleáris medicina, a sugárvédelmi szolgálat, a diagnosztikus- és intervenciós radiológia, a belgyógyászat és az onkológia - valósulnak meg a kezelések.
A radioaktív izotóppal gyógyítás engedélyezése mintegy másfél évet vett igénybe a Semmelweis Egyetemen, mivel ezeket a sugárzó anyagokat csak nagyon szakszerűen lehet szállítani és tárolni, és a beavatkozáshoz az orvosok, asszisztensek számára is megfelelő sugárvédelmi védőfelszerelés szükséges - írták.