2024. November 28. csütörtök
Kiszáradás ellen -  Utazási rosszullét -  Napszúrás -  Bőrtünetek -  Hasmenés, gyomorrontás -  Védekezés a kullancsok ellen -  Mi legyen a házi patikában?
Minden óvintézkedés ellenére és a legnagyobb odafigyelés mellett is előfordulhatnak kisebb-nagyobb balesetek, rosszullétek az utazás, nyaralás ideje alatt. Ezek gyors kezeléséhez ad tanácsokat dr. Hidvégi Edit gyermekgyógyász, illetve azt is elmondja, mi az, ami feltétlenül kerüljön az úti házipatikába.

Kiszáradás ellen

A kicsik folyadék-háztartása nagyon labilis, ezért a folyadék- és só pótlásról feltétlenül gondoskodni kell, különösen nyári melegben, strandon, ahol a fentről tűző nap és a vízről visszatükröződő erős sugarak egyaránt fokozzák a hőség érzetet. Folyadék pótlására az ásványvízen kívül a legalkalmasabb az enyhén ízesített tea, vagy házi készítésű limonáde. Nagy melegben különösen ajánlott, hogy kerüljük a cukrozott üdítők fogyasztását, mivel ezek csak tovább növelik a szomjúság érzetet.Utazás gyerekekkel tele meglepetésekkel

Utazási rosszullét

Sok gyermeket megvisel az autóban, hajón, repülőn utazás: hányinger, hányás jelentkezhet. Tanácsos nem teljesen üres gyomorral elindulni, de a sok folyadék is fokozhatja a hányást. A tünetek megelőzésére alkalmazandó gyógyszerek, kúpok sajnos nem minden esetben hatásosak, így a legjobb, ha a gyermek ezeket a kritikus órákat átalussza.

Napszúrás

Amennyiben egy hosszúra nyúlt városnézés, strandolás, vagy melegben való játék után a gyermek fejfájásra panaszkodik, elesett, bágyadt, hányingere van, esetleg hány, a tüneteket valószínűleg napszúrás okozza. Kezelésére ágynyugalom, bőséges folyadék pótlás és hűtőfürdő javasolt. A gyermekeknek egyébként is relatíve nagyobb a folyadék-igényük, ez melegben, hasmenés, vagy láz esetén tovább fokozódik.

Bőrtünetek

Csecsemőknél, de nagyobbacska gyermekeknél sem ritka, hogy nagy hőségben kiütések jelentkeznek a hajlatokban, esetleg háton, vagy mellkason. A tüneteket valószínűleg a meleg okozta, így pár napon belül maguktól is elmúlnak. A nyaralás alkalmával számos tényező kiválthat különböző bőrtüneteket. Lehet egy újonnan fogyasztott étel, a klórozott fürdővíz, egy új napozó tej, de állhat bőrgombásodás is a háttérben. Amennyiben a nyaralásról hazatérve sem szűnnek a tünetek, forduljunk szakorvoshoz az okok pontos tisztázása végett.

Hasmenés, gyomorrontás

A nyári melegben az utazáshoz, vagy strandra magunkkal vitt ételek könnyen megromolhatnak. Külföldi utazáskor az ismeretlen ország vize, ételei, helyi fertőzések hasmenést okozhatnak. A gyermekek még érzékenyebbek bizonyos gyomor- és bélrendszeri fertőzésekre, így kérdezősködjünk a helyi higiéniás szokások és az ivóvíz minősége felől. Hasfogót gyermeknek, ill. fertőző hasmenés esetén nem szabad adni! Fontos azonban a só- és folyadékpótlás!

Védekezés a kullancsok ellen

A szabadban, zöld környezetben tartózkodva fontos, hogy ruházatunk ne csak az időjárásnak megfelelő, de a szúnyogok, hangyák és különösen a kullancsok támadásának is ellenálló legyen. A kullancsok által terjesztett agyvelőgyulladás elleni oltást már februárban meg kell kezdeni, a másik, szintén kullancsok által terjesztett betegség, a Lyme-kór ellen egyelőre nincs védőoltás. A védekezés legbiztosabb módja minden esetben a kullancs mielőbbi eltávolítása a bőrből. Ehhez a legjobb eszköz egy hegyes csipesz, mellyel a bőrfelszínhez lehető legközelebb kell megfognunk a kullancsot, ügyelve, hogy a potrohát ne nyomjuk össze.

Mi legyen a házi patikában?

Az utazáshoz készítsünk egy kisebb „útipatikát”, amiben megtalálható az apróbb sérülések ellátásához szükséges kötszer, fertőtlenítő oldat, láz- és fájdalomcsillapító. A rendszeresen szedett gyógyszerekből mindig kellő mennyiséget vigyünk. Legyen nálunk kullancscsipesz, illetve az egyéb rovarcsípések kezelésére hűsítő krém, emellett antihisztamin tablettával, cseppekkel is enyhíthetjük a kellemetlen viszketést.
Forrás: Gyermekgyógyászati Központ

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -